Jakub Kumoch odchodzi z Kancelarii Prezydenta. Wiemy, kto zajmie jego miejsce

Jacek Gądek
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz przejdzie do Kancelarii Prezydenta, zastępując Jakuba Kumocha w roli prezydenckiego ministra - ustaliła Gazeta.pl.

Jakub Kumoch odchodzi z Kancelarii Prezydenta - potwierdzają się zatem informacje Gazeta.pl z listopada minionego roku. Ma on objąć jedną z placówek dyplomatycznych - zostać ambasadorem.

Jego miejsce w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy zajmie wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Obejmie on stanowisko szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Wedle naszych informacji nominacja dla Przydacza to kwestia godzin.

Marcin Przydacz - kim jest następca Jakuba Kumocha?

W MSZ, gdzie Przydacz był bardzo dobrze oceniany, był wiceministrem ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej oraz wschodniej - czyli m.in. na najważniejszych obecnie kierunkach Ukrainy i USA. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował także stosunki międzynarodowe i filozofię na UJ.

W latach 2010-14 współpracował z Klubem Jagiellońskim jako analityk z zakresu stosunków międzynarodowych. Równolegle działał w Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej. W latach 2012-2015 był wykładowcą na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, a w okresie 2013-15 prezesem zarządu think-tanku Fundacja Dyplomacja i Polityka. W latach 2015 -2019 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP.

Więcej o: