Jakub Kumoch odchodzi z Kancelarii Prezydenta. Wiemy, gdzie. Potwierdziły się nasze informacje

Minister Jakub Kumoch odchodzi z kancelarii prezydenta. Poinformował o tym we wpisie w mediach społecznościowych. "Na własną prośbę i za zgodą szefa odchodzę" - napisał Kumoch. Podał również, że kierowały nim względy osobiste.

"Zadanie wykonane, Panie Prezydencie!" - napisał na Twitterze Jakub Kumoch, zamieszczając list, w którym wyjaśnia powody swojej decyzji.

Kumoch podkreśla, że kilka miesięcy temu zwrócił się z prośbą do prezydenta o zgodę na powrót do służby zagranicznej. 

Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi za zrozumienie dla mojej sytuacji, która jest mu znana, za okazywane mi wsparcie i za powierzenie mi wkrótce nowego, odpowiedzialnego i niezwykle ciekawego zadania

- napisał odchodzący minister. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zgorzelski o zmianach w kodeksie wyborczym: Element profrekwencyjny uważamy, za dobry

Kumoch zapewnił, że "wspieranie Rzeczypospolitej w pierwszych miesiącach wojny i udział w kształtowaniu relacji polsko-ukraińskich były dla mnie zaszczytem. Niestety sytuacja rodzinna i permanentna rozłąka z najbliższymi, okazały się dla mnie i moich dzieci sprawą nie do przezwyciężenia. Nie udało mi się jej rozwiązać i musiałem dokonać wyboru między obecnym obowiązkiem wobec Państwa oraz byciem ojcem. Ufam, że właściwego wyboru" - wyjaśnił. 

Dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek informował pod koniec listopada, że prezydencki minister i szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch odejdzie z Kancelarii Prezydenta i wyjedzie na placówkę dyplomatyczną w roli ambasadora. Według ustaleń naszego dziennikarza, w kancelarii Prezydenta wokół Kumocha trwa już od miesięcy ostry konflikt. Z kolei sama wpadka z rozmową prezydenta z fałszywym Emmanuelem Macronem jest w KP wskazywana jako polityczna odpowiedzialność ministra, choć - mówią inni - jego biuro zostało pominięte przy łączeniu rozmowy.

Już parę miesięcy temu był w Kancelarii Prezydenta temat powrotu Kumocha na jakąś placówkę dyplomatyczną. Sam chciał odejść, ale prezydent poprosił, by jeszcze został

- usłyszał Jacek Gądek. Jego ustalenia potwierdziły się.

O decyzji Kumocha informowało wcześniej Radio ZET. "Minister Jakub Kumoch odchodzi z kancelarii prezydenta. Minister napisał na jednym z portali społecznościowych list do przyjaciół. W liście pisze, że odejście było uzgodnione w październiku, powodem przyczyny osobiste. Pozostaje w służbie dyplomatycznej" - podał Jacek Czarnecki.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: