Marek Ast w Porannej Rozmowie Gazeta.pl: Jeśli prezydent zgłosi weto, to trudno. Cały projekt upadnie

- W Sejmie jest większość do uchwalenia ustawy ws. SN - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast. Gość Porannej Rozmowy Gazeta.pl ocenił, że "są realne szanse, aby ustawa została przegłosowana w piątek".

Wśród tematów, które Jacek Gądek poruszył w programie ze swoim gościem, była przede wszystkim kwestia nowelizacji ustawy o SN oraz KPO dla Polski. Marek Ast przywołał deklarację opozycji, która zapewniła, że poprze projekt, jeśli zostaną przyjęte jej poprawki. W innym wypadku wstrzyma się od głosu.

Ani z jednej strony, czyli koalicji rządzącej, ani z drugiej, opozycyjnej strony nie powinno być poprawek. Ustawa powinna zostać przyjęta w takim kształcie, w jakim została złożona. Jej zapisy zostały uzgodnione z naszymi europejskimi partnerami

- zaznaczył Marek Ast. Poseł PiS-u zaznaczył, że nawet bez głosów opozycji jego zdaniem w Sejmie jest "większość do uchwalenia ustawy ws. SN". Dodał, że "to realne, żeby w piątek odbyło się głosowanie".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Marek Ast gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (11.01)

Marek Ast: Jeśli prezydent zgłosi weto, to trudno. Cały projekt upadnie

W środę Sejm rozpocznie prace nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma umożliwić uruchomienie unijnych pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Jego założenia były negocjowane podczas rozmów ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Projekt początkowo zgłoszono w grudniu, po czym wycofano.

- Pewnie będą uwagi legislacyjne i one będą uwzględniane. Natomiast, jeśli ustawa miałaby być zmieniana co do meritum, to może doprowadzić do tego, że Komisja Europejska nadal będzie stawiać warunków dotyczące praworządności - zauważył Ast. 

Jacek Gądek zapytał swojego rozmówcę, czy nie obawia się weta prezydenta do tego projektu ustawy.

Myślę, że prezydent może w trybie prewencyjnym skierować zapisy ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Jest taka możliwość. Natomiast jeśli będzie weto, to trudno. Cały projekt upadnie

- stwierdził gość Porannej Rozmowy Gazeta.pl. Marek Ast nie obawia się rozpadu koalicji rządzącej, do którego ewentualnie mogłaby się przyczynić różnica zdań ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. 

Nie ma takiego ryzyka, szanujemy stanowisko Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro odpowiada za polskie sądownictwo. Jeśli on i koledzy uważają, że ustawa jest nie do przyjęcia, my to przyjmujemy. W innych kwestiach się zgadzamy i do wyborów pójdziemy razem 

- zadeklarował polityk PiS.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: