Morawiecki o KPO: "Wróg jest na Wschodzie. Wygaśmy inne fronty, przyjmijmy środki"

- Wróg jest na Wschodzie. Stabilność powinna być na wszystkich możliwych frontach. Wygaśmy te wszystkie inne możliwe fronty, przyjmijmy środki grantowe - tłumaczył Mateusz Morawiecki, odnosząc się do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która - zdaniem PiS - ma odblokować miliardy z KPO.
Zobacz wideo

Szef rządu na konferencji prasowej zaznaczył, że zdaniem legislatorów ustawa o Sądzie Najwyższym nie narusza polskiej konstytucji i prerogatyw prezydenta. Mateusz Morawiecki powiedział, że po dyskusjach z koalicjantami ma "względny komfort", że ta ustawa może być przyjęta przez Sejm, do czego namawiał też cały parlament.

Jak podkreślił, w dobie wojny w Ukrainie ważna jest stabilność w kraju i zagwarantowanie środków z KPO. - Wróg jest na Wschodzie. Stabilność powinna być na wszystkich możliwych frontach. Wygaśmy te wszystkie inne możliwe fronty, przyjmijmy środki grantowe - apelował szef rządu. - Aby tak się stało, potrzebne jest przekłucie tego kompromisu wypracowanego przez pana ministra Szynkowskiego w postaci ustawy. Mam nadzieję, że to będzie już ostatnia iteracja tego całego procesu i skoncentrujemy się wtedy na najważniejszych sprawach - dodał.

Jacek KarnowskiZaginięcie Wieczorek. Prezydent Sopotu: Zrobiliśmy wszystko

Ustawa o SN. Co zrobi Solidarna Polska? 

Mateusz Morawiecki został również zapytany o to, czy w przypadku sprzeciwu Solidarnej Polski, odwoła Zbigniewa Ziobrę z funkcji ministra sprawiedliwości. - W kwietniu i maju 2021 roku mieliśmy podobną sytuację jak dzisiaj. Różniliśmy się z naszym koalicjantem co do oceny sytuacji. Później niestety w tej ustawie prezydenckiej nasz koalicjant spowodował, że nastąpiła zmiana, którą następnie Komisja Europejska wzięła jako pretekst do tego, żeby dalej koła boksowały w miejscu, aby dalej KPO nie było przyznane - podkreślił.

- W związku z tym teraz najbezpieczniejsze jest przyjęcie tego kompromisu tak, jak minister Szynkowski vel Sęk go wynegocjował. Jeżeli nasi koalicjanci będą chcieli się zachować tak, jak półtora roku temu, to nie widzę powodu, aby się rozstawać, ponieważ tamto głosowanie też było odrębne w stosunku do głosowania Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Andrzej Duda, 23 sierpnia 2022 r.Media: Dymisja w Kancelarii Prezydenta za połączenie z rosyjskimi pranksterami

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w Sejmie

Przypomnijmy, w wersji zaprezentowanej i przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacja zakłada między innymi przeniesienie systemu dyscyplinarnego sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kształt projektu ustawy o Sądzie Najwyższym jest punktem spornym między koalicjantami w Zjednoczonej Prawicy. W ostatnich tygodniach doszło do dwóch spotkań środowiska premiera z reprezentantami Solidarnej Polski w sprawie regulacji, która ma ułatwiać dostęp do pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Według Prawa i Sprawiedliwości środki te są Polsce potrzebne, a ustalenia z Komisją Europejską w tej sprawie nie są dla Polski niekorzystne. Politycy Solidarnej Polski zarzucali tymczasem KE kłamstwo, a środki z KPO nazywali "lichwą".

Prezydent Andrzej Duda uzależnia podpisanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym od jej ostatecznego kształtu.

Ustawą o SN Sejm ma zająć się w środę.

Zbigniew ZiobroSprawa śmierci ojca Ziobry. Sędzia przerywa milczenie: To był pokaz siły

Więcej o: