"Kwaśniewski Story" - wywiad rzeka. Pięć godzin z prezydentem

Osiągał w życiu wszystko, o czym tylko zamarzył. Zawsze na szczycie i zawsze pierwszy. Najlepszy uczeń w podstawówce, najlepszy w liceum, szef samorządu uczniowskiego, kapitan drużyny piłkarskiej. Kim jest, jaki był i co zamierza Aleksander Kwaśniewski? Podcast rzeka "Kwaśniewski Story" to pięć godzinnych rozmów z byłym prezydentem, które przeprowadził Grzegorz Sroczyński. Przed Wami odcinek pierwszy - "Na peronie".

Nie kończy studiów, bo robi błyskawiczną karierę i zostaje najmłodszym redaktorem naczelnym w historii PRL (27 lat!). Potem - najmłodszym ministrem w PRL (31 lat!).

Po zmianie systemu daje swoją twarz skompromitowanej PZPR i prawie natychmiast wygrywa. Udaje mu się przekonać Polaków, że postkomuniści to cywilizowani Europejczycy, którym można oddać władzę już cztery lata po upadku komunizmu. Chwilę później zostaje najmłodszym prezydentem Polski (41 lat, Andrzej Duda nie pobił tego rekordu), a kolejną kadencję prezydencką wygrywa już w pierwszej turze.

Aleksander Kwaśniewski od zawsze był dzieckiem szczęścia - ukochany syn taty i mamy, uwielbiany przez szkolnych kolegów, a potem przez tłumy. Czy dywan z kwiatów sam mu się słał pod nogi, czy ciężko na to musiał pracować? Co takiego jest w Kwaśniewskim, że w każdych okolicznościach i w każdym systemie potrafił piąć się w górę? Czym jest słynna "kwaśniewszczyzna", która pozwala mu być negocjatorem i rozjemcą między zaciekłymi wrogami politycznymi - w Polsce i w Ukrainie?

Sami posłuchajcie, czy Aleksander Kwaśniewski ma na te pytania przekonujące odpowiedzi:

Posłuchaj podcastu "Kwaśniewski Story" - podcast-rzeka

Kolejne odcinki emitowane będą co tydzień, w poniedziałek o godz. 18 na Gazeta.pl. Będzie je można też znaleźć w dużych serwisach streamingowych.

I jeszcze kilka słów o nowej formie: podcast rzeka. Co to w ogóle za zwierzę? Odpowiedź jest prosta: to forma, która wam nie skłamie. Nie ma tu możliwości upiększania, redagowania, cyzelowania zdań, poprawiania kolejnych wersji tego, co padło w rozmowie. Nagrało się i już! Autoryzacja przy wywiadach pisanych to często koszmar nieustannych poprawek, bo gwiazdy, politycy, aktorzy, sportowcy mają prawdziwą fiksację na puncie własnego wizerunku. W podcaście rzece usłyszycie niefałszowany śmiech rozmówcy albo prawdziwą irytację, gdy pytania są niewygodne. A jednocześnie nie musimy się spieszyć jak w radiu, gdzie między blokami reklamowymi zostaje ledwie kwadrans na szybki wywiad - w podcaście rzece z tym samym bohaterem Grzegorz Sroczyński będzie spotykać się na kilka dłuższych nagrań.

Aleksander Kwaśniewski to nasz pierwszy rozmówca, a kolejni już wkrótce, jeśli ta forma wam się spodoba.

Więcej o: