Ankietowanym zadano pytanie, czy instytucje państwowe próbują ograniczyć wolność słowa w Polsce. Z tym stwierdzeniem zdecydowanie zgadza się 48,7 proc. badanych, a 13,1 proc. "raczej się zgadza" - podaje Radio ZET.
14,1 proc. przepytanych "zdecydowanie się nie zgadza", a 14 proc. "raczej się nie zgadza". Po analizie wyników IBRIS stwierdza, że najwięcej ankietowanych, którzy twierdzą, że dochodzi do prób ograniczenia wolności słowa przez instytucje państwowe, jest wśród mieszkańców dużych miast powyżej 250 tys. osób - 81 proc.
W małych miastach do 50 tys. - 65 proc. osób zgadza się z tą tezą, a 28 proc. nie zgadza się. Na wsiach 47 proc. mieszkańców potwierdza, że polskie instytucje państwowe próbują ograniczyć wolność słowa w kraju, inaczej sądzi 36 proc. badanych.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 05-07.01.2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.
Rząd chce znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji (tzw. lex pilot), aby w ofercie operatorów płatnej telewizji na pierwszych pięciu kanałach obowiązkowo pojawiły się: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Info. Natomiast pozostałe stacje po konsultacjach wskazałby przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Ponadto platformy satelitarne musiałyby udostępnić nie tylko TVP3 Warszawa (jak to ma miejsce obecnie), ale też wszystkie 16 kanałów regionalnych TVP3. Zgodnie z obowiązującą obecnie zasadą "must carry, must offer", w ofercie operatorów płatnej telewizji muszą znajdować się: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.
Więcej na ten temat piszemy w tekście poniżej:
W rankingu wolności prasy Reporters Without Borders Polska zajmuje dalekie 66. miejsce. Organizacja zwraca uwagę, że media publiczne zostały "zmienione w instrument propagandy" a "rząd podejmował liczne próby wpływania na linię mediów prywatnych i kontrolowania informacji na newralgiczne tematy".
Ranking wolności prasy rsf.org