PiS i Koalicja Obywatelska lecą w dół, "Konfederacja nieźle się trzyma" [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość wciąż może cieszyć się największym poparciem, jednak ma też powody do zmartwień. Partia Jarosława Kaczyńskiego zaliczyła bowiem duży spadek względem grudnia - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". - Konfederacja nieźle się trzyma, na tle ogólnej demobilizacji - podkreśla Marcin Duma, szef IBRiS.
Zobacz wideo Glapiński o współpracy z PiS-em i nowym stanowisku Kurskiego: Nie bywam u lidera pewnej partii. Nie otrzymuję wskazówek

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", wzrasta liczba osób, które nie wiedzą, na którą partię chciałyby oddać swój głos. W grudniu było to 8,6 proc. respondentów, a w styczniu jest ich 14,5 proc.

Leje po rosyjskich pociskach, które nie trafiły w budynkiMoskwa chwali się zabiciem 600 Ukraińców. Dziennikarze zaprzeczają

PiS i KO tracą poparcie

Największym poparciem wciąż może się cieszyć Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 29,7 proc. badanych. Jest to jednak spadek o 4,5 pkt proc. względem sondażu grudniowego.

Niewiele mniej, bo 25,4 proc. głosów, mogłaby uzyskać Koalicja Obywatelska. Największe opozycyjne ugrupowanie także zaliczyło spadek - to 2,9 pkt proc. względem poprzedniego badania. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 9,2 proc. (wzrost o 0,4 pkt proc.).

Do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Lewica z poparciem 8,9 proc. (spadek o 0,8 pkt proc.), Konfederacja, na którą głosować chce 6,6 proc. respondentów (wzrost o 1,4 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5,7 proc. (spadek o 0,5 pkt proc.).

Spadł również odsetek osób, które chcą wziąć udział w wyborach. Obecnie 50,5 proc. ankietowanych deklaruje, że chce zagłosować. To spadek o 2 pkt proc.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da SilvaŚwiat potępia szturm na budynki rządowe w Brazylii. Głos zabrał Bolsonaro

"Konfederacja nieźle się trzyma"

Marcin Duma, szef IBRiS, uważa, iż "Konfederacja nieźle się trzyma, na tle ogólnej demobilizacji". - Jeśli ten trend się utrzyma, kiedy już mentalnie powrócimy ze świąt, byłby to pierwszy sygnał, że ugrupowanie to się odbudowuje po "strzale w stopę" z marca zeszłego roku, kiedy media obiegły antyukraińskie wypowiedzi niektórych polityków - podkreśla.

- PSL ma skoncentrowane poparcie w określonych okręgach i w nich konkuruje z PiS nie o wyborców, tylko właśnie o mandaty. Jeśli PSL znalazłby się pod progiem wyborczym, oznaczałoby to więcej mandatów dla PIS - dodaje, cytowany przez "Rzeczpospolitą", Marcin Duma.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" w dniach 5-6 stycznia 2023 roku na grupie 1100 osób.

Więcej o: