Muller: Solidarna Polska przedstawiła argumenty ws. ustawy o SN. "Różnimy się w kwestii legislacji"

- Zależy nam, aby ta ustawa i prace nad nią były kontynuowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu - mówił Piotr Muller po zakończonym spotkaniu polityków PiS z posłami Solidarnej Polski. Jak przekazał, obie strony przedstawiły różnice zdań w tej sprawie. - Zgadzamy się w kwestiach geopolitycznych. Różnimy się w kwestiach samej legislacji i ustawy - podsumował rzecznik rządu.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się posłami Solidarnej Polski, aby rozmawiać o projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiany w sądownictwie są jednym z kluczowych punktów w ramach tzw. kamieni milowych, od których wypełnienia zależy, czy i kiedy do Polski trafią środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy.

- Między Solidarną Polską a pozostałą częścią klubu parlamentarnego jest niezgodność ws. ustawy, która otwiera drogę do środków Krajowego Planu Odbudowy. Dzisiaj te różnice zdań zostały przez obie strony przedstawione - powiedział po zakończonym spotkaniu rzecznik prasowy rządu Piotr Muller.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Müller: Premier nie występował na konwencji, ponieważ jest to konwencja partii politycznej i występował jej prezes

Muller: Różnimy się w kwestii legislacji

Jak zaznaczył, politycy PiS wskazywali, że unijne środki są bardzo istotne szczególnie w kontekście ryzyka geopolitycznego, ryzyka związanego z sytuacją na rynkach finansowych. - Zależy nam, aby ta ustawa i prace nad nią były kontynuowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu - dodał. 

Rzecznik rządu przekazał, że Solidarna Polska przedstawiła swoje argumenty w długiej dyskusji. - Wszyscy posłowie, którzy chcieli przyjść, mogli uczestniczyć i wyrazić swoje zdanie. [...] Zgadzamy się w kwestiach geopolitycznych. Różnimy się w kwestiach samej legislacji i ustawy -  podsumował.

Sejm. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

"Wobec dyskusji toczonej przez polityków różnych opcji, przypominam, że w lutym 2022 przygotowałem projekt zmian w Sądzie Najwyższym, który miał przychylność Komisji Europejskiej. Był więc kompromis i potem akceptacja KPO. Niestety, wielomiesięczna zwłoka w Sejmie i zmiany w ustawie doprowadziły do impasu" - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał polityk "teraz jest nowy rządowy projekt" i "pytania podstawowe, czy jest zgodny z Konstytucją i czy jest dla niego większość sejmowa".

Przypomnijmy: przyjęcie nowych przepisów jest jednym z warunków, czyli kamieni milowych potrzebnych do wypłaty Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. W sumie do Polski z unijnego Funduszu Odbudowy ma w całej perspektywie wpłynąć ponad 20 miliardów euro jako granty i ponad 30 miliardów w formie pożyczek.

Jednym z kamieni milowych są zmiany dotyczące Sądu Najwyższego, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i ich niezależności. Na niektóre przepisy, które zawarto w dokumencie nie zgadzają się posłowie Solidarnej Polski 

W maju Sejm przyjął złożony w lutym prezydencki projekt, w wyniku którego Izba Dyscyplinarna została zastąpiona przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. 

W grudniu do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o SN, który miał być konsultowany z Komisją Europejską, i według zapewnień ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka ma spełniać unijne wymogi. Zgodnie z projektem dokumentu sprawy dyscyplinarne środowiska sędziowskiego miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny. 

Projekt w połowie grudnia został jednak zdjęty z porządku obrad Sejmu w związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez Andrzeja Dudę. Prezydent przyznał wówczas, że nie konsultowano z nim nowych przepisów, ani nie brał udziału w ich przygotowaniu. Dodał, że jego zadaniem jest dopilnowanie, by ustawa była zgodna z Konstytucją.

Toczą się ustalenia w obozie rządzącym oraz na linii rząd-prezydent. Nowelizacja ma trafić pod obrady Sejmu 11 stycznia.

Więcej o: