PiS rusza ze wsparciem dla Orlenu i Obajtka. Będą konferencje dotyczące cen paliw

Politycy PiS zorganizują w środę konferencje w całej Polsce dotyczące m.in. kwestii cen paliw. Jak stwierdził rzecznik partii Rafał Bochenek w rozmowie z PAP cytowanej przez Portalsamorzadowy.pl, "będą apelowali do Platformy, aby wreszcie kibicowała Polakom, a nie drożyźnie".

Rzecznik PiS Rafał Bochenek stwierdził, że "działania utrzymujące ceny paliw są dzisiaj przedmiotem bezprecedensowego ataku ze strony Platformy Obywatelskiej".

- Przez lata działali według zasady: im gorzej dla Polaków, tym lepiej dla nich. PO wierzy w to, że ich droga do władzy wiedzie przez nieszczęście Polaków i tak się zachowują. Przez wysokie ceny paliw, energii, czy artykułów spożywczych. Chcą, aby Polakom było jak najgorzej. Teraz awanturują się, że ceny paliw nie wzrosły do 10 zł, a na to liczyli - komentował polityk w rozmowie z PAP cytowanej przez Portalsamorzadowy.pl.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak zaznaczył, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości "podczas konferencji wojewódzkich będą apelowali do Platformy, aby wreszcie kibicowała Polakom, a nie drożyźnie".

Politycy PiS mają nawiązywać też do kwestii podwyższenia wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL. I choć partia rządząca zaznacza, że wieku emerytalnego nie podniesie, zgodnie z "kamieniami milowymi" uzgodnionym z Komisją Europejską polski rząd i tak musi stworzyć zachęty, by Polacy chcieli pracować jak najdłużej.

Zobacz wideo Stawka vat do góry, ceny paliw bez zmian. "Przepłacaliśmy od jesieni"

Rzecznik PO: Orlen przez miesiące zawyżał ceny paliw

Na wtorkowej konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odniósł się do cen paliw. Od 1 stycznia stawka VAT na paliwa wzrosła bowiem o 15 punktów procentowych - z 8 do 23 proc. Ale kierowcy tej zmiany nie odczuli - cena na pylonach się nie zmieniła. Część mediów i analityków pytała, dlaczego tak się stało. Czy oznacza to, że wcześniej paliwo mogło być jednak tańsze? 

- W grudniu ceny paliw zaczęły się stabilizować, złotówka się umacniała. Baryłka [ropy - red.] była na zdecydowanie niższych notowaniach, również kwestia kontraktacji naszych produktów, które importujemy do Polski, pozwoliły nam zastosować ten mechanizm i nie przełożyć [wzrostu VAT-u - red.] na ceny- komentował Obajtek.

Prezes PKN Orlen stwierdził też, że "dla opozycji ważny jest tylko chaos".

Daniel ObajtekObajtek grzmi na konferencji. "W związku z atakami opozycji..."

- Liczyliśmy na to, że prezes naszego monopolisty, jeśli chodzi o sprzedaż paliw, odpowie na jedno pytanie: dlaczego Orlen przez wiele miesięcy zawyżał ceny paliw? Mamy na to dowód w postaci tego, co się wydarzyło między 31 grudnia a 1 stycznia, kiedy, pomimo podwyższenia o 15 procent stawki podatku VAT na paliwa, cena nie uległa zmianie, a właściwie nawet gdzieniegdzie spadła - komentował potem rzecznik PO Jan Grabiec.

- To znaczy, że wcześniej płaciliśmy kilkanaście procent więcej, niż musieliśmy płacić, gdyby koncern, gdyby Orlen kalkulował to zgodnie z zasadami, które powinny przyświecać każdej firmie, a zwłaszcza firmie, która mieni się firmą Skarbu Państwa i realizuje cele nie tylko biznesowe, ale również służy polskiemu społeczeństwu - dodał.

Stacja paliw Orlenu. Zdjęcie z 30.12.2022Ekspert komentuje noworoczny cud na stacjach Orlen. "Przepłacaliśmy"

Więcej o: