We wtorek o 11:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęło się pierwsze w 2023 roku posiedzenie rządu. Ministrowie zajęli się projektami ustaw o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 i o Krajowej Sieci Onkologicznej. Po spotkaniu w KPRM na wspólnej konferencji wystąpili szef rządu i minister zdrowia.
Krajowa Sieć Onkologicznej to element naszego inwestowania w służbę zdrowi. Bijemy na głowę naszych poprzedników, również jeśli chodzi o pensje pracowników medycznych i niemedycznych
- mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że Narodowa Strategia Onkologiczna ma pozwolić skutecznie i wcześnie leczyć chorych, "bo człowiek jest w centrum".
Premier podkreślił, że celem przyjętej ustawy jest umożliwienie dostępu do leczenia, żeby był sprawiedliwy i równy w całej Polsce. - Walczymy o to, by każdy miał równe szanse i dostęp do personelu medycznego. Kierujemy pacjenta tam, gdzie trzeba i sprawdzamy, czy otrzymał należytą pomoc. Perspektywa pacjenta jest dla nas priorytetem - dodał Adam Niedzielski.
Minister zdrowia wyjaśnił, że każdy pacjent w Polsce będzie miał koordynatora, który pozwoli mu przejść przez cały proces choroby na ścieżce pacjenta. - To też jest nowością. Przy jej tworzeniu korzystaliśmy z najbardziej nowoczesnych rozwiązań z całego świata - dodał.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
W drugiej części konferencji dziennikarze zadawali pytania związane. m.in. z grypą.
Widzimy, że jest wyhamowanie, jeśli chodzi o liczbę zachorowań. Nasze scenariusze wyglądają tak, że szczyt epidemii będziemy mieć wcześniej niż zwykle, czyli pod koniec lutego
- mówił minister zdrowia.
We wtorek rano jego zastępca poinformował, że w ciągu ostatnich dziewięciu dni odnotowano 389 tysięcy zakażeń i podejrzeń zakażenia grypą. Waldemar Kraska po posiedzeniu sztabu kryzysowego przedstawił aktualną sytuację, związaną z zachorowaniami na grypę i według tych informacji, zapadalność na grypę wzrosła ze 111 do 113 osób na 100 tysięcy.
Wiceminister podkreślił natomiast, że spadła liczba chorych na grypę dzieci. "Widzimy, że okres międzyświąteczny przyczynił się do tego, że te infekcje szczególnie na grypę, ale także na RSV wśród tych najmłodszych występują nie w takim nasileniu, jak to było w poprzednim okresie" - powiedział Waldemar Kraska. Dodał: - Obserwujemy, i to jest wymierna w tej chwili wartość, zmniejszoną liczbę dzieci i młodzieży hospitalizowanych w oddziałach pediatrycznych, to jest w porównaniu do poprzedniego tygodnia o ponad 400 osób mniej w naszym kraju.
Oprócz tematu zdrowia na wtorkowej konferencji w siedzibie szefa rządu pojawił się również spór w Komisją Europejską i blokada Krajowego Planu Odbudowy. W piątek 23 grudnia premier Mateusz Morawiecki spotkał się z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą w sprawie kamieni milowych, których spełnienie pozwoli na uruchomienie środków z KPO. Zgodnie z zapowiedzią, było to pierwsze z serii spotkań.
Jutro spotykam się z ministrem sprawiedliwości i posłami Solidarnej Polski. Przedstawię hierarchię potrzeb RP. O tym będę mówił, że różne spory są ważne, jak w rodzinie. Ale najważniejsze jest bezpieczeństwo rodziny, bezpieczeństwo finansowe, rozwój. To nie jest tak, że nie przyznaję racji w wielu aspektach naszym koalicjantom i prezydentowi
- mówi o sporze ws. środków z KPO Morawiecki. Dodał, że jeśli uda mu się przekonać rozmówców, to będzie dobre dla Rzeczpospotlitej.
W planie wtorkowego posiedzenia rządu były również zmiany w kodeksie postępowania karnego, a także w ustawach o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz o ochronie konkurencji i konsumentów.
Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się również projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2023-2025", a także wysłucha informacji ministra aktywów państwowych oraz minister klimatu i środowiska dotyczących sytuacji sektora energetycznego.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>