Zapytano widzów TVP Info i "Wiadomości", czy PiS przegra wybory. Wysiłki Kurskiego nie poszły na marne

Ponad połowa badanych uważa, że Prawo i Sprawiedliwość utraci władzę w 2023 r. - wynika z sondażu pracowni United Surveys dla Wirtualnej Polski. W scenariusz ten nie wierzy jednak dziewięciu na dziesięciu zwolenników PiS. O opinię zapytano również m.in. widzów TVP Info oraz "Wiadomości" TVP.

57,2 proc. badanych jest zdania, że Prawo i Sprawiedliwość utraci władzę w wyniku przyszłorocznych wyborów parlamentarnych - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

W trzecią kadencję PiS wierzy natomiast 34,5 proc. uczestników sondażu. 8,3 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Co nie jest zaskoczeniem, w porażkę PiS nie wierzą przede wszystkim wyborcy tej partii (91 proc.).  Tylko 5 proc. zwolenników tego ugrupowania uważa, że PiS najbliższe wybory przegra.

O utracie władzy przez PiS przekonanych jest z kolei 78 proc. wyborców opozycji (przeciwnego zdania jest 12 proc.).

Zobacz wideo Karnowski o Gowinie: Dokonał honorowego wyjścia. To przykład godny pochwały w polityce

Sondaż: widzowie TVP nie wierzą w przegraną PiS

W sondażu zbadano też opinie widzów TVP Info, "Wiadomości" TVP i "Faktów" TVN. W przypadku tych osób, które oglądają TVP Info, 16 proc. uważa, że PiS poniesie w przyszłym roku wyborczą porażkę. Odsetek jest nieco wyższy, jeśli chodzi o widzów "Wiadomości" TVP - 28 proc.

Prezesem TVP od września jest Mateusz Matyszkowicz. Wcześniej - od stycznia 2016 r. do marca 2020 r., a następnie od sierpnia 2020 r. do września tego roku - Telewizją Polską kierował były poseł i europoseł Jacek Kurski.

To właśnie pod rządami Kurskiego TVP stała się w swoich przekazach przychylna środowisku Zjednoczonej Prawicy, co politycy opozycji i niektórzy medioznawcy nazywają jednoznacznie "propagandą".

Władysław Kosiniak-Kamysz Zapytaliśmy partie o to, ilu mają członków. Liderem wciąż PSL

Z kolei 75 proc. widzów "Faktów" TVN jest zdania, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma co liczyć na dalsze rządy.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-18 grudnia 2022 r. na grupie 1000 dorosłych Polaków połączonymi metodami CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) i CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej).

Wybory parlamentarne 2023 r. Kto zwycięży?

Publikowane w ostatnich miesiącach sondaże nie dają obecnie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Prawo i Sprawiedliwość może liczyć po przyszłorocznych wyborach na większość w Sejmie.

Niemal każde badanie wskazuje na zwycięstwo PiS, co nie jest zawsze równoznaczne z uzyskaniem wystarczającej liczby mandatów do samodzielnego rządzenia.

Przykładowo, z grudniowego sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 29,6 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 23,7 proc., Polska 2050 - 9,9 proc., Lewica - 8,2 proc., PSL-Koalicja Polska - 6,1 proc., a Konfederacja - 5,5 proc.

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki. Co dalej z ustawą o SN i polskim KPO? Najnowszy sondaż. Liderzy bez zmian, jedna grupa wyborców coraz większa

Z kolei w badaniu pracowni Kantar dla "Faktów" TVN PiS uzyskał poparcie na poziomie 32 proc., KO - 31 proc., Polska 2050 - 11 proc., Konfederacja - 9 proc., a Lewica - 6 proc. Pod progiem wyborczym znalazł się PSL.

Przypomnijmy: w wyborach parlamentarnych w 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: