Sylwester z politykiem lub polityczką? Finka podbiła serca Polaków [SONDAŻ]

Z kim ze świata polityki Polacy najbardziej chcieliby bawić się na imprezie i przywitać Nowy Rok? - odpowiedź na to pytanie nie jest wcale takie oczywista. Okazuje się, że serca Polaków podbiła premier Finlandii Sanna Marin. Charyzmatyczna 37-latka wyprzedziła w sondażu wszystkich polityków i polityczki z naszego kraju.

Szefowa rządu w Helsinkach dostała prawie 20 proc. głosów od osób, które uczestniczyły w badaniu przeprowadzonym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna dla wp.pl. Sanna Marin pokonała wszystkich polityków i polityczki z Polski. 

Ankieterzy stworzyli dwa rankingi towarzyszów zabaw sylwestrowych - pierwszy uwzględnił premierkę Finlandii, drugi już nie. W obu zestawieniach kolejność przedstawicieli rodzimej sceny politycznej nie zmienia się. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski rząd jak w Finlandii? Biejat: Już w następnej kadencji

Sylwester z politykiem lub polityczką? Bezkonkurencyjne pierwsze miejsce sondażu

Polacy najchętniej przywitaliby Nowy Rok w towarzystwie Andrzeja Dudy, który znalazł się za Sanną Marin. Prezydenta RP wskazało 14 proc. badanych [w zestawieniu bez Sanny Marin - 18 proc.]. Trzecie miejsce zajął Rafał Trzaskowski z wynikiem 13 proc. [17 proc.].

Za podium znalazł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia 9 proc. [12 proc.] oraz Aleksander Kwaśniewski. Byłego prezydenta wskazało 8 proc. ankietowanych [10 proc.]. Kolejne miejsca przypadły Donaldowi Tuskowi, Mateuszowi Morawieckiemu i Robertowi Biedroniowi. Jedyną kobietą w zestawieniu polskich polityczek i polityków, z którymi badani chcieliby spędzić sylwestra, jest Beata Szydło. Była premierka dostała 2 proc. głosów. 

W sieci pojawiły się nagrania z imprez, w których uczestniczyła Sanna Marin 

Zwycięstwo Sanny Marin można związać ze sprawą, dzięki której premierka trafiła na czołówki europejskich gazet. W sierpniu do sieci trafiło nagranie z prywatnej imprezy, na której bawiła się Marin. Premierka tańczyła i śpiewała w otoczeniu kilkunastu osób w prywatnym domu. Widok ten niektórych oburzył, jednak Marin nie zamierzała poddawać się presji, podkreślając, że nie zrobiła nic nielegalnego i nie była w stanie, który - w razie pilnej potrzeby - nie pozwalałby jej na pełnienie obowiązków.

Nie brałam narkotyków ani nie spożywałam niczego innego niż alkohol. Tańczyłam, śpiewałam i imprezowałam - a to zupełnie legalne rzeczy

- mówiła na antenie telewizji Yle i podkreślała, że ma prawo do życia prywatnego. Biuro Sanny Marin poinformowało, że wynik testu na obecność narkotyków, któremu poddała się szefowa fińskiego rządu, był negatywny.

Nadanie dla wp.pl przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 23-27 grudnia 2022 roku metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1054 osób w wieku powyżej 18. roku życia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: