Polityk roku 2022 wybrany. Szefowie PiS i PO musieli mu ustąpić

Nie Jarosław Kaczyński, ani Donald Tusk - Polacy wybrali polityka, który zrobił na nich największe wrażenie w 2022 roku. Zwycięzca pokonał przedstawicieli rządzącej prawicy i wszystkich liderów partii opozycyjnych. Prawie 20 proc. ankietowanych wskazało, że najlepszym politykiem mijającego roku był Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zajął pierwsze miejsce w sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie wp.pl. Na Rafała Trzaskowskiego głosowali wyborcy, którzy deklarują poparcie dla opozycji oraz niezdecydowani w swoich preferencjach politycznych. Prezydenta stolicy nie wskazał nikt z wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Rafał Trzaskowski powinien kandydować do Sejmu?

Polityk roku 2022 wybrany. Szefowie PiS i PO musieli mu ustąpić

Drugie miejsce w badaniu zajął prezes PiS-u, który zrobił wrażenie na 13,9 proc. głosujących. Za Jarosławem Kaczyńskim na podium znalazł się premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dostał 9,4 proc. wskazań ankietowanych. Niewiele mniej głosów otrzymali politycy z 4. i 5. miejsca. Są to kolejno lider Polski 2050 Szymon Hołownia - 9,2 proc. głosów oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk - 9 proc. głosów.

Dopiero za nimi, a więc na 6. miejscu, znalazł się prezydent Andrzej Duda. Na pytanie ankieterów "Który polityk zrobił na Panu/Pani największe wrażenie i był najlepszy w 2022 roku?" 7 proc. badanych odpowiedziało, że jest to urzędująca głowa państwa. 

Kolejne miejsca zajęli Krzysztof Bosak z Konfederacji (5,2 proc.), przedstawiciele Lewicy: Adrian Zandberg  (2,4 proc.) i Robert Biedroń (1,8 proc.) oraz marszałkini Sejmu z PiS-u Elżbieta Witek (1,6 proc.).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 16-18 grudnia 2022 roku metodą ankiety elektronicznej (CAWI) i wywiadu telefonicznego (CATI) 50/50 na grupie tysiąca Polaków.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: