Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Czarnek: Już dziś należy rozpocząć dyskusję

- Już dziś należy rozpocząć dyskusję na temat tego, jak przywrócić uprawnienie, które zabrał nauczycielom Donald Tusk. Otóż w 2009 roku Donald Tusk i jego rząd zabrał nauczycielom wcześniejszą emeryturę po 20 latach pracy przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle - mówił Przemysław Czarnek w programie "#Jedziemy" w TVP Info.

Przemysław Czarnek podczas czwartkowej rozmowy w Radiu Zet zapowiedział zwolnienia nauczycieli. - Jeszcze nie w przyszłym roku, ale w perspektywie dwóch-trzech lat na 100 proc. tak. Zwłaszcza w szkołach średnich. Wiedzą to dyrektorzy liceów. Choćby takich, jak w Prudniku, którzy nie zatrudniają dodatkowo nauczycieli, wolą dać nadgodziny - mówił szef resortu edukacji w internetowej części programu "Gość Radia Zet". 

Przemysław Czarnek oszacował, że zwolnionych będzie nawet około 100 tys. nauczycieli. Pytany o konkretne specjalizacje pracowników, minister odpowiedział jedynie, że dotyczyć to będzie "wszystkich". Powodem takiej decyzji ma być niż demograficzny.

Czarnek: Rodzicielstwo i życie jest zwalczane przez środowiska lewackie

W programie "#Jedziemy" na antenie TVP Info Przemysław Czarnek odniósł się do problemów, z jakimi musi się borykać polska edukacja. Na pytanie, dlaczego rodzi się tak mało dzieci, odpowiedział, że "rodzicielstwo i życie jest zwalczane przez środowiska lewackie".

- Otóż jest faktem zupełnie oczywistym dla wszystkich, którzy się temu przyglądają, że w ostatnim okresie około 20 lat ubyło w systemie oświaty 1,5 miliona dzieci, a w następnych kilku latach ubędzie z uwagi na niż demograficzny, który się przetacza przez polskie szkoły następne kilkaset tysięcy dzieci - stwierdził szef resortu edukacji.

Zobacz wideo Dziemianowicz-Bąk: PiS jest mniej uczciwe od złodzieja

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Czarnek: O to też postulują nauczyciele

Przemysław Czarnek zaznaczył, że niż demograficzny będzie wiązał się z konsekwencjami po stronie zatrudnienia nauczycieli.

- To, co dzisiaj próbują niektórzy wykrzyczeć, że jest za mało nauczycieli, jest nieprawdą. Będzie za dużo nauczycieli w perspektywie następnych kilku lat. Mniej więcej za 2-3 lata rozpocznie się ten proces - podkreślił minister.

- Dlatego już dziś należy nie zaklinać rzeczywistości, jak robią to ludzie z Lewicy, pani Dziemianowicz-Bąk czy pan Trela, tylko należy rozpocząć dyskusję na temat tego, jak przywrócić uprawnienie, które zabrał nauczycielom nie kto inny tylko przywódca opozycji - Donald Tusk - mówił dalej Przemysław Czarnek.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Minister edukacji mówił, że Donald Tusk i jego rząd zabrał nauczycielom wcześniejszą emeryturę po 20 latach pracy przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle. Według polityka trzeba zabezpieczyć nauczycieli na okoliczność, która jest nieuchronna, trzeba przywrócić system wcześniejszej emerytury.

Zdaniem Przemysława Czarnka "o to też postulują nauczyciele".

Więcej o: