Donald Tusk pozwał TVP za celownik. Kadr ma "uzasadniać przemoc"

Donald Tusk pozwał Telewizję Polską. Lider Platformy Obywatelskiej zażądał przeprosin za przedstawianie w "Wiadomościach" jego wizerunku "w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową". W pozwie czytamy, że były premier domaga się od TVP wpłaty 30 tys. zł na cel społeczny oraz rocznego zakazu pokazywania go w taki sposób.
Zobacz wideo Donald Tusk złożył życzenia świąteczne. "Czujemy, że zło truchleje"

"Celownik wymierzony w Donalda Tuska to stały element codziennego szczucia w Wiadomościach TVP. W opinii medioznawcy prezentowanie tego kadru kilkadziesiąt razy 'uzasadnia przemoc i prowokuje do agresywnych działań" - przekazał w środę Jan Grabiec. Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej dodał, że pozew w tej sprawie został już złożony do sądu.

Donald Tusk pozwał Telewizję Polską

Donald Tusk zażądał przeprosin za przedstawianie w "Wiadomościach" jego wizerunku "w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową". W pozwie wskazano, że taki sposób prezentowania Donalda Tuska "może zachęcać do fizycznych ataków" na niego.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Lider PO wniósł także o zasądzenie wpłaty 30 tys. zł na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz roczny zakaz pokazywania go w taki sposób.

Do pozwu dołączono 28 screenów z 28 nagrań głównych wydań programu "Wiadomości" TVP.

"Lider Platformy Obywatelskiej domaga się od telewizji publicznej opublikowania przeprosin na antenie TVP 1 oraz TVP Info w głównym wydaniu programu 'Wiadomości' w godzinach między godziną 19:30 a 19:50 w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku" - informuje radio Zet.

To samo ma dotyczyć strony internetowej TVP Info oraz profilu TVP Info na portalu Twitter. Tu przeprosiny miałyby być wyświetlane nieprzerwanie przez okres 48 godzin.

Donald Tusk został objęty ochroną SOP. "Znajduję groźby i wyroki śmierci"

Lider Platformy Obywatelskiej został objęty ochroną Służby Ochrony Państwa. "Każdego tygodnia w listach i mediach społecznościowych znajduję groźby pod adresem moich bliskich i wyroki śmierci oraz zapowiedzi zamachu na mnie" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Były premier przekazał, że w grudniu policja poinformowała go, że zagrożenie zamachem jest realne i konkretne jak nigdy przedtem. "Stąd wniosek o ochronę" - wskazał we wpisie Tusk.

Jan Grabiec przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Platforma Obywatelska przekazywała wcześniej służbom państwowym informacje na temat gróźb, które pojawiały się w odniesieniu do lidera partii. - W ostatnim czasie pojawiło się też zawiadomienie ze strony samej policji, dotyczące konkretnego zagrożenia związanego z osobą premiera Donalda Tuska. Myślę, że to zaważyło na decyzji SOP - podkreślił rzecznik ugrupowania.

Z kolei "Rzeczpospolita" informowała, że Tuskowi ochronę SOP przed świętami przydzielił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Więcej o: