Najbliższe wybory będą równie ważne, jak w 1989 r. Wynik nie jest przesądzony, ale temat kampanii już tak

33 proc. badanych uważa, że najbliższe wybory parlamentarne wygra Prawo i Sprawiedliwość. 4 pkt proc. mniej zdobyła opozycja - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public dla tygodnika "Polityka". 33 proc. respondentów uważa, że najbliższe wybory będą ważniejsze, a 42 proc., że będą równie ważne, jak te z czerwca 1989 roku.

W badaniu Kantar Public dla "Polityki" zapytano respondentów o wagę najbliższych wyborów parlamentarnych. 33 proc.respondentów uważa, że będą ważniejsze niż te z czerwca 1989 roku. 42 proc. badanych sądzi, że będą one równie ważne, 7 proc., że będą mniej ważne, a 18 proc. pytanych nie miało zdania.

"Nasi respondenci są świadomi wagi zbliżającego się rozstrzygnięcia, ale niepewni wyniku" - pisze "Polityka". Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałyby je Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami. 33 proc. respondentów opowiedziało się za tą opcją. 29 proc. badanych większe szanse daje opozycji. 38 proc. Polaków wskazało opcję "trudno powiedzieć".

W wyborczy sukces Prawa i Sprawiedliwości wierzy 86 proc. elektoratu tej partii. W zwycięstwo opozycji wierzy natomiast 74 proc. zwolenników Platformy Obywatelskiej, 41 proc. Lewicy, 48 proc. partii Szymona Hołowni, tyle samo wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego i 26 proc. sympatyków Konfederacji.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zdaniem 22 proc. respondentów opozycja wystartuje na jednej liście wyborczej, 24 proc. uważa, że będą dwa bloki, 14 proc. obstawia trzy lub cztery listy. 40 proc. badanych nie wie, czego się spodziewać.

Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość paktu senackiego?

Kto powinien zostać nowym premierem?

Respondentów zapytano również o to, kto powinien zostać premierem po wyborach.

19 proc. ankietowanych wskazało na Mateusza Morawieckiego, po 13 proc. na Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego, 8 proc. na Szymona Hołownię, 5 proc. na Władysława Kosiniaka-Kamysza, a 4 proc. na Jarosława Kaczyńskiego. 18 proc. wskazało na "kogoś innego". Natomiast 20 proc. nie miało zdania.

Zdaniem ankietowanych głównymi tematami kampanii wyborczej powinny być gospodarka i inflacja. Taką odpowiedź zaznaczyło 67 proc. badanych. 43 proc. Polaków uważa, że głównym tematem powinno być bezpieczeństwo energetyczne, 35 proc. stwierdziło, że praworządność, sądownictwo i ustrój państwa, 35 proc., że ochrona zdrowia, 19 proc. wojna w Ukrainie i obronność, 16 proc. edukacja, 14 proc. sprawa aborcji, 11 proc. mieszkalnictwo, 6 proc. kwestia uchodźców, a 4 proc. ankietowanych uważa, że LGBT gender i legalizacja związków jednopłciowych.

Badanie wykonane przez Kantar Public na zlecenie "Polityki" zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów CAWI, w dniach 1-5 grudnia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie dorosłych Polaków. Zrealizowano na grupie 1004 osób.

Więcej o: