Tusk o "największej aferze XXI wieku": Arabowie zrobili najlepszy interes przez tych durniów z PiS-u

Donald Tusk w najnowszym nagraniu wypowiedział się na temat sprzedania 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej arabskiej spółce Saudi Aramco. - Wszyscy pewnie myślicie, tak jak większość ludzi, że Arabowie robią najlepsze interesy na swoich polach naftowych. Nie, zrobili najlepszy interes na Polsce, przez tych durniów z PiS-u - powiedział lider PO w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Zobacz wideo Karnowski o Lotosie: Nie wyobrażam sobie, że spółka o takim znaczeniu jest sprzedana za kwotę mniejszą od jej rocznego zysku

Były premier w najnowszym spocie odniósł się do sprzedaży Rafinerii Gdańskiej spółce Saudi Aramco. - Będę mówił w jakimś sensie o prezencie, wielkim prezencie, a tak naprawdę o największej aferze XXI wieku w Polsce. O prezencie, jaki rząd PiS-u podarował Arabii Saudyjskiej. Mówię o rafinerii w Gdańsku - zaczął Donald Tusk

- Wszyscy pewnie myślicie, tak jak większość ludzi, że Arabowie robią najlepsze interesy na swoich polach naftowych. Nie, zrobili najlepszy interes na Polsce, przez tych durniów z PiS-u - mówił dalej lider Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk: Oni będą mogli powiedzieć: ta rafineria de facto jest za darmo, bo kupiliśmy ją z zysku

Następnie Donald Tusk mówił o tym, że udziały w Rafinerii Gdańskiej zostały sprzedane za ponad miliard złotych, które w ciągu niecałego roku mają się zwrócić arabskiej spółce.

- Oni za 9-10 miesięcy będą mogli powiedzieć: ta rafineria de facto jest za darmo, bo kupiliśmy ją z zysku, który mamy z tej rafinerii. A trzeba pamiętać, że w tę rafinerię w czasie moich rządów Polska zainwestowała 10 miliardów złotych i zrobiliśmy z tej rafinerii jedną z najnowocześniejszych rafinerii na całym świecie - powiedział Tusk.

- Wyobraźcie sobie taką sytuację: podjeżdżacie samochodem pod tę stację benzynową, kupujecie hot doga, płacicie za hot doga, a właściciel stacji mówi: nie tylko hot dog, cała stacja benzynowa jest wasza - kontynuował.

Na końcu nagrania Tusk zapewnił, że on tej sprawy "nie zostawi".

- Ja dzisiaj tu nie rozstrzygnę przed państwem czy to jest tylko głupota, czy to jest wielka korupcja. Ale jednego możecie być pewni: tak tego nie zostawię - podsumował lider PO.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Saudi Aramco przejmie 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej 

Przypomnijmy, że jednym z warunków, aby doszło do fuzji Orlenu i Lotosu było sprzedanie 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej. Zakupiła je arabska spółka Saudi Aramco. Od kilku tygodni w mediach publikowane są kontrowersyjne szczegóły umowy zawartej między spółkami. Wątpliwości budzi m.in. zapis, który miałby dawać prawo do niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej.

"Gazeta Wyborcza" w jednym z artykułów zarzuciła niezgodność transakcji z przepisami. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zaznacza natomiast, że umowa sprzedaży 30 procent udziałów Rafinerii Gdańskiej jest bezpieczna i była konsultowana z prawnikami z międzynarodowych kancelarii.

- Cena, którą Saudi Aramco zapłaci za 30 proc. Rafinerii Gdańskiej, jest skandalicznie niska. Saudyjczycy kupili udziały w Rafinerii Gdańskiej za 1 mld 150 mln zł, co zwróci im się w ciągu pół roku z zysków generowanych przez gdański zakład. W dodatku uzyskali 50 proc. praw zarządczych w rafinerii - komentował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Więcej o: