Dofinansowanie na wynajem dla posłów. "Fakt": Pieniądze biorą też posiadacze dworków pod Warszawą

Prawie 8 milionów złotych - to łączny koszt dopłat dla posłów mieszkających poza Warszawą, jak pisze "Fakt". Według danych tabloidu, korzystać z tej opcji mają nawet politycy mieszkający niedaleko stolicy.

Jak zaznacza "Fakt", uposażenie poselskie wynosi 12 826,64 zł brutto, do tego dochodzi dieta parlamentarna w wysokości 4 008,33 zł brutto. Na tym jednak nie koniec, ponieważ posłowie, którzy nie mieszkają w Warszawie i nie posiadają w niej prawa do lokalu, a nie chcą korzystać z sejmowego hotelu lub wracać po pracy do domu, mogą otrzymać dodatkowe pieniądze na wynajem mieszkania w stolicy - czytamy.

Zobacz wideo Kiedyś przebierał się za penisa, dziś jest gwiazdą TVP. Kim jest Michał Rachoń?

Dopłaty dla posłów spoza Warszawy. Łącznie 8 mln zł, korzystają nawet mieszkający blisko

Na wynajem mieszkania w Warszawie posłowie mogą otrzymać maksymalnie 3 500 zł miesięcznie. Według Centrum Informacyjnego Sejmu z takiej możliwości korzysta obecnie 213 posłów. Na 13 grudnia wydatki z tego tytułu wyniosły tylko w tym roku prawie 8 milionów zł (dokładnie 7 998 401,41 zł).

"Zdumiewające, że te pieniądze przysługują zarówno parlamentarzystom, którzy do Warszawy mają kawał drogi, jak i tym, którzy mieszkają blisko stolicy" - pisze tabloid. Jak czytamy, z opcji tej mają korzystać między innymi: "były szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski z PiS, który ma dom w Grójcu, skąd do Sejmu jedzie się niecałą godzinę samochodem", "Władysław Teofil Bartoszewski z PSL, który mieszka w 500-metrowym dworku pod Warszawą", "były minister rolnictwa Marek Sawicki ma dom w Sawicach w powiecie sokołowskim, skąd do parlamentu jedzie się niecałe dwie godziny", "Paulina Matysiak z Lewicy, która pochodzi z Kutna. Do Warszawy ma nieco ponad półtorej godziny autem lub pociągiem" oraz "Robert Telus z PiS, [który - red.] pobiera pieniądze na mieszkanie, żeby nie dojeżdżać codziennie z Opoczna (około 130 km)".

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W tle poseł Krzysztof Sobolewski w szaliku polskiej reprezentacji, po prawej poseł Michał Gramatyka wydający okrzyk radości po obronie rzutu karnego przez Wojtka SzczęsnegoPustki w Sejmie, nagle okrzyk radości. "Był gol?" [WIDEO]

Budżet na 2022 rok: 8 mln zł na zakwaterowanie posłów spoza Warszawy oraz prawie milion na hotele poza stolicą

We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy o doniesieniach "Super Expressu", zgodnie z którymi budżet Kancelarii Sejmu na 2022 roku zakłada, że posłowie niezameldowani w stolicy otrzymają dodatkowe środki na mieszkanie w stolicy. Wówczas zakładano, że każdy poseł na zakwaterowanie otrzyma 3 000 zł miesięcznie. Łącznie na ten cel przeznaczono 8 mln zł. 

Na tym jednak nie koniec. Budżet na 2022 rok zakładał bowiem także, że każdy z posłów będzie mógł wykorzystać 7 600 zł rocznie na noclegi w hotelach poza miejscem zamieszkania i Warszawą. Na ten cel Sejm miał przekazać 912 000 zł.

64. posiedzenie Sejmu IX kadencji, 27.10.2022 r. WarszawaOd nowego roku Sejm będzie pracował jedynie trzy dni w miesiącu

Więcej o: