Janusz Korwin-Mikke zostanie skazany? Poseł Konfederacji miał prowadzić bez prawa jazdy

W pierwszym półroczu 2023 roku Sejm zajmie się 20 wnioskami o uchylenie immunitetu. Jeden z nich, jak podaje "Rzeczpospolita", dotyczy Janusza Korwin-Mikkego.

Sprawa dotyczy niegroźnego zdarzenia z 21 grudnia 2020 roku. Wówczas to na drodze w Otwocku w województwie mazowieckim do ruchu włączył się samochód osobowy, który otarł się o ciężarówkę. Jak się okazało, sprawcą kolizji był poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. 

Zobacz wideo Janusz Korwin Mikke - polityczny prowokator

Janusz Korwin-Mikke może stracić immunitet. Wniosek w tej sprawie skierowała prokuratura

Podczas kontroli policjanci odkryli, że polityk nie ma prawa jazdy. Korwin-Mikke stracił dokument w 2007 roku za przekroczenie limitu punktów karnych i nie przedstawił dotąd żadnych plików, które potwierdzają odzyskanie uprawnień po zdaniu kolejnego egzaminu na prawo jazdy. 

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że rok temu prokuratura Warszawa-Praga skierowała do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji. Śledczy chcą postawić Korwin-Mikkemu zarzut z art. 180a kk, który mówi o prowadzeniu pojazdu po cofnięciu uprawnień. Za ten czyn grozi mu do dwóch lat więzienia.

Janusz Korwin-Mikke twierdzi natomiast, że jest niewinny. - Mam wyrok sądowy, który nakazuje zwrócić mi prawo jazdy, co policja zawsze honorowała podczas kontroli - podkreślił. Polityk nie podał jednak dodatkowych szczegółów. Z dokumentów, które opublikował w 2020 roku wynika natomiast, że złożył zażalenie na decyzję o odebraniu mu prawa jazdy. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jarosław KaczyńskiWiększość Polaków ocenia relacje z Niemcami jako dobre lub poprawne [SONDAŻ]

O tym, czy Sejm zgodzi się na argumentację prokuratury i uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji, będzie wiadomo w marcu 2023 roku - wówczas to zaplanowane rozpatrzenie wniosku w jego sprawie. W pierwszym półroczu nowego roku Sejm rozpatrzy łącznie 20 podobnych wniosków - siedem zostało skierowanych przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego (głównie ws. wykroczeń drogowych); dziewięć wniosków skierowali oskarżyciele prywatni (np. w związku z rzekomym zniesławieniem), a trzy prokuratura - poza sprawą Korwin-Mikkego wnioski te dotyczą też posła KO Sławomira Nitrasa (naruszenie nietykalności posła Wiesława Krajewskiego z PiS, którego Nitras miał popchnąć 27 października 2020 na sali posiedzeń) i posłanki Polski 2050 Joanny Muchy (ws. przekroczenia uprawnień ws. organizacji koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w 2012 roku).

Mateusz Morawiecki i Zbigniew ZiobroWyborcy PiS nie chcą wcześniejszych wyborów. Mimo tarć w koalicji [SONDAŻ]