Spotkanie rozpoczęło się po godz. 15, a zakończyło ok. 21. Oprócz szefa rządu i ministra sprawiedliwości obecni byli na nim także inni przedstawiciele Solidarnej Polski oraz minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.
Przed spotkaniem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że będzie "bardzo silnie" namawiał Zbigniewa Ziobrę, aby nie blokował zmian legislacyjnych związanych z sądownictwem.
Szef rządu mówił, że jest gotowy na rozmowy na wszystkie tematy i ma nadzieję, że uda się przekonać ministra do "elastycznego podejścia" do sprawy.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Z kolei minister sprawiedliwości stwierdził, że spotkanie ma charakter ekspercki i jest związane z przygotowaniem kolejnej tury rozmów. - Będziemy rozmawiać o szczegółach. [...] Udajemy się na to spotkanie również z ekspertami ekonomicznymi, oczekując, aby pan premier poinformował nas o tym, o czym do tej pory się nie mówiło, czyli o kosztach KPO. Bo z analiz ekspertów, które uzyskaliśmy w tej sprawie, wynika, że to koszty są bardzo wysokie - zapowiadał minister Ziobro.
Lider Solidarnej Polski apelował na piątkowej konferencji, aby szef rządu poparł ustawę, która zawiesza działanie w Polsce systemu handlu emisjami ETS. - Jej skutkiem będzie zawieszenie tego systemu, zawieszenie tego haraczu, zwolnienie Polaków z obowiązku płacenia tak znacznych sum pieniędzy na rzecz europejskiego systemu - mówił Zbigniew Ziobro.
Projektu ustawy o Sądzie Najwyższym miał być procedowany w ubiegłym tygodniu, ale został zdjęty z porządku obrad Sejmu w ostatniej chwili, w związku z wątpliwościami prezydenta Andrzeja Dudy co do możliwości podważenia jego prerogatyw. Prezydenckie i rządowe zespoły legislacyjne będą się starały wypracować odpowiednie rozwiązania.
Pierwsze czytanie ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 11 stycznia.
Po odblokowaniu KPO w sumie do Polski z unijnego Funduszu Odbudowy ma w całej perspektywie wpłynąć ponad 20 miliardów euro jako granty i ponad 30 miliardów w formie pożyczek.