Minister Szynkowski vel Sęk: Zakończyło się spotkanie premiera z ministrem sprawiedliwości

- Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą zakończyło się po godz. 20. - poinformował minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Politycy rozmawiali o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - jednym z tak zwanych kamieni milowych, których spełnienie pozwoli na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Spotkanie rozpoczęło się po godz. 15, a zakończyło ok. 21. Oprócz szefa rządu i ministra sprawiedliwości obecni byli na nim także inni przedstawiciele Solidarnej Polski oraz minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Spotkanie Morawieckiego i Ziobry. Tematami KPO i ustawa o Sądzie Najwyższym

Przed spotkaniem premier Mateusz Morawiecki poinformował, że będzie "bardzo silnie" namawiał Zbigniewa Ziobrę, aby nie blokował zmian legislacyjnych związanych z sądownictwem.

Szef rządu mówił, że jest gotowy na rozmowy na wszystkie tematy i ma nadzieję, że uda się przekonać ministra do "elastycznego podejścia" do sprawy.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei minister sprawiedliwości stwierdził, że spotkanie ma charakter ekspercki i jest związane z przygotowaniem kolejnej tury rozmów. - Będziemy rozmawiać o szczegółach. [...] Udajemy się na to spotkanie również z ekspertami ekonomicznymi, oczekując, aby pan premier poinformował nas o tym, o czym do tej pory się nie mówiło, czyli o kosztach KPO. Bo z analiz ekspertów, które uzyskaliśmy w tej sprawie, wynika, że to koszty są bardzo wysokie - zapowiadał minister Ziobro.

Lider Solidarnej Polski apelował na piątkowej konferencji, aby szef rządu poparł ustawę, która zawiesza działanie w Polsce systemu handlu emisjami ETS. - Jej skutkiem będzie zawieszenie tego systemu, zawieszenie tego haraczu, zwolnienie Polaków z obowiązku płacenia tak znacznych sum pieniędzy na rzecz europejskiego systemu - mówił Zbigniew Ziobro.

Zobacz wideo Janusz Kowalski pisał "veto albo śmierć" Cymański: Nie podzielam takich ostrych słów

Ustawa o Sądzie Najwyższym i KPO

Projektu ustawy o Sądzie Najwyższym miał być procedowany w ubiegłym tygodniu, ale został zdjęty z porządku obrad Sejmu w ostatniej chwili, w związku z wątpliwościami prezydenta Andrzeja Dudy co do możliwości podważenia jego prerogatyw. Prezydenckie i rządowe zespoły legislacyjne będą się starały wypracować odpowiednie rozwiązania.

Pierwsze czytanie ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 11 stycznia.

Po odblokowaniu KPO w sumie do Polski z unijnego Funduszu Odbudowy ma w całej perspektywie wpłynąć ponad 20 miliardów euro jako granty i ponad 30 miliardów w formie pożyczek.

Więcej o: