Zełenski spotkał się z Dudą w Jasionce. "Sposobność omówienia strategicznych planów działania"

Ukraiński przywódca w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. "Spotkanie dało sposobność omówienia strategicznych planów działania i współpracy w nadchodzącym 2023 roku" - napisał na Twitterze Andrzej Duda.

"Dzisiejsze spotkanie z Prezydentem Ukrainy było nie tylko znakomitą okazją do złożenia świąteczno-noworocznych życzeń dla Niego, Jego Rodziny i Ukrainy ale także dało sposobność omówienia strategicznych planów działania i współpracy w nadchodzącym 2023 roku" - napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Wołodymyr Zełenski przybył do Polski w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rozmawiał z Joe Bidenem.

Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Prezydent może liczył, że Solidarna Polska odpuści w sprawie KPO

Informacje o spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy przekazały ich kancelarie. Nagranie przedstawiające powitanie Wołodymyra Zełenskiego na lotnisku przez prezydenckich doradców oraz fragment jego rozmowy z Andrzejem Dudą, zamieścił w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski oraz doradca Andrzeja Dudy Paweł Soloch.

Jak poinformowały obie strony, prezydenci podsumowali w rozmowie mijający rok, naznaczony rosyjską napaścią na Ukrainę. Omówili wspólne strategiczne i polityczne plany na przyszłość, a także stosunki dwustronne. Wołodymyr Zełenski podkreślił, iż polski prezydent jest przyjacielem Ukrainy i podziękował mu za "niesłabnące i silne wsparcie", udzielane jego państwu przez Polskę.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kumoch: Strona ukraińska wyraziła wdzięczność wobec Polski

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział IAR, że rozmowa prezydentów w cztery oczy oraz spotkanie delegacji pod ich przewodnictwem, trwały dwie godziny. Wołodymyr Zełenski opowiedział Andrzejowi Dudzie o szczegółach jego rozmów z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Przywódcy rozmawiali również o przekazaniu Ukrainie amerykańskich systemów antyrakietowych Patriot.

W ocenie Jakuba Kumocha, oficjalna wizyta Zełenskiego w USA - jego pierwsza zagraniczna podróż od początku wojny - oraz spotkanie z Andrzejem Dudą są dowodem, że Ukraina skutecznie broni się przed napaścią.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej mówił również na antenie TVN24, że państwa wspierające Kijów nie zmęczyły się wojną, czego dowodzi decyzja Waszyngtonu o przekazaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot. Podkreślił, że ta broń pomoże chronić gospodarkę i infrastrukturę krytyczną Ukrainy przed rosyjskimi atakami rakietowymi, zapewniając tym samym prąd, wodę i ciepło Ukraińcom i zapobiegając masowym wyjazdom z tego kraju na Zachód.

Jakub Kumoch dodał, że strona ukraińska wyraziła wdzięczność wobec Polski za umiędzynarodowienie pomysłu przekazania systemów Patriot Ukrainie. Przypomniał, że nasz kraj był pierwszym państwem, które to zaproponowało, a skuteczna obrona ukraińskiego nieba ochroni również terytorium Polski przed incydentami i prowokacjami.

Spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy w Rzeszowie, które było zaplanowane wcześniej, towarzyszyły specjalny środki bezpieczeństwa. Szczegóły do ostatniego momentu trzymane były w tajemnicy. Dokładne miejsce spotkania również nie zostało podane do wiadomości publicznej.

Zełenski w USA. Kolejne wsparcie dla Ukrainy o wartości 1,85 mld dolarów.

21 grudnia Wołodymyr Zełenski udał się w pierwszą zagraniczną podróż od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Złożył wizytę w USA, gdzie spotkał się z prezydentem Joe Bidenem i przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Wygłosił też przemówienie w Kongresie. Biden zapewnił go, że Ukraina otrzyma kolejną transzę wsparcia w uzbrojeniu o wartości 1,85 mld dolarów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wraca na Ukrainę z Waszyngtonu z dobrymi ustaleniami. W nagranym w pociągu z Przemyśla wystąpieniu przywódca przypomniał, że w USA usłyszał potwierdzenie przekazania Ukrainie baterii Patriot. Dodał, że poza nową transzą pomocy militarnej Stany Zjednoczone zobowiązały się wesprzeć Ukraińców finansowo. Podziękował też prezydentowi Joe Bidenowi za "jego pomoc, za jego międzynarodowe przywództwo i za determinację", a także Kongresowi Stanów Zjednoczonych Ameryki. "Obu izbom, obu partiom, wszystkim tym, którzy wspierają Ukrainę. Wszystkim, którzy pragną zwycięstwa tak samo jak my. Wygramy!" - powiedział.

Ukraiński prezydent podkreślił, że w drodze z Waszyngtonu spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. "Podziękowałem mu oraz wszystkim Polakom, a także miastu Rzeszów za wszystko, co robią dla Ukrainy i ochrony Europy" - dodał Wołodymyr Zełenski.

Więcej o: