Sondaż: 6 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy poparłoby partię Ziobry. I to nie są dla niego dobre wieści

Na kogo oddaliby głos wyborcy Zjednoczonej Prawicy, gdyby partie tworzące koalicję rządzącą postanowiły wystartować oddzielnie? Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu", największe poparcie uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość. Kilka procent z badanych zagłosowałoby też na Solidarną Polskę, nie oznacza to jednak, że partia Zbigniewa Ziobry, biorąc pod uwagę tylko ten sondaż, powinna rozważać samodzielny start.

Zjednoczoną Prawicę tworzą obecnie Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i - od ubiegłego roku - Partia Republikańska Adama Bielana.

Gdyby te partie zdecydowały się na samodzielny start w wyborach parlamentarnych, 92 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy poparłoby PiS.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu", 6 proc. badanych poparłoby Solidarną Polskę. Nie oznacza to jednak, że partia Zbigniewa Ziobry przekroczyłaby 5-procentowy próg wyborczy.

Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość Zjednoczonej Prawicy? Łapiński: Przewiduję, że dotrwa do wyborów

Sondaż: Solidarna Polska z 6-procentowym poparciem wśród wyborców ZP

Owe 6 proc. wynikające z sondażu dotyczy bowiem tylko wyborców Zjednoczonej Prawicy. Gdyby przenieść to poparcie na wynik Zjednoczonej Prawicy w wyborach z 2019 r. (8 051 935 głosów), Solidarna Polska uzyskałaby w skali kraju nieco ponad 480 tys. głosów.

Daje to więc nieco ponad 2,6 proc. spośród wszystkich oddanych przed trzema laty głosów. Nie wystarczyłoby to wówczas  ani na wprowadzenie własnych posłów do Sejmu, ani na uzyskanie finansowania z budżetu.

2 procent wyborców Zjednoczonej Prawicy nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Sondaż został zrealizowany przez Instytut Badań Pollster w dniach 17-18 grudnia roku metodą CAWI na próbie 1063 dorosłych Polaków. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: