Najnowszy sondaż. PiS z poparciem poniżej 30 proc. Hołownia odrabia straty

Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni - te trzy partie uzyskałyby najwięcej głosów, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w grudniu - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Badanie pokazuje także, że rośnie liczba niezdecydowanych wyborców.

Zgodnie z wynikami najnowszego badania IBRiS Prawo i Sprawiedliwość dostałoby 29,6 procent głosów - podaje Radio ZET. To spadek o prawie 5 punktów procentowych w porównaniu z badaniem IBRiS z początku grudnia. Wtedy pracowania zrealizowała badanie dla "Rzeczpospolitej", a wynik PiS-u wyniósł 34,2 proc. głosów. 

Koalicja Obywatelska może liczyć na głosy 23,7 procent ankietowanych [we wspomnianym wyżej badaniu KO miała 28,3 proc. głosów - przyp. red.]. Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 9,9 procent głosów [na początku grudnia było to 8,8 proc.].

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość Zjednoczonej Prawicy? Łapiński: Przewiduję, że dotrwa do wyborów

Najnowszy sondaż. Liderzy bez zmian, jedna grupa wyborców coraz większa

Tuż za podium znalazła się Lewica, która uzyskała 8,2 procent poparcia. Kolejne miejsce przypadło PSL-Koalicji Polskiej, na którą zagłosowałoby 6,1 procent ankietowanych. W Sejmie znalazłaby się jeszcze jedna partia - Konfederacja z poparciem 5,5 procent.

Z najnowszego badania IBRiS wynika, że rośnie grupa niezdecydowanych wyborców. Żadnego ugrupowania w nowym sondażu nie wskazało 17 procent respondentów.

Chęć udziału w wyborach deklaruje mniej niż połowa Polaków - 48,8 procent uprawnionych do głosowania. Z prawa do oddania głosu nie skorzystałoby 44 proc.

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono 19 i 20 grudnia br. Ankieterzy przeprowadzili wywiady telefoniczne na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: