Arłukowicz w Gazeta.pl: Skrajnie niekompetentni ignoranci nie potrafią wypełnić wniosku o KPO

- Środki europejskie są w ogromnym ryzyku przepadnięcia, dlatego że Polska nie złożyła nawet wniosków do KPO - powiedział w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Bartosz Arłukowicz. - To nie my umawialiśmy się z Unią Europejską na kamienie milowe, tylko zrobił to Morawiecki, jak się okazuje, bez wiedzy jego środowiska politycznego - zaznaczył europoseł PO.
Zobacz wideo

W trakcie Porannej Rozmowy Gazeta.pl został poruszony temat relacji Polski z Unią Europejską w kontekście środków z Krajowego Planu Odbudowy. Polski KPO został zatwierdzony już w połowie czerwca bieżącego roku, ale wypłaty funduszy jeszcze się nie rozpoczęły. Kwestia sądownictwa jest jednym z warunków, które rząd Prawa i Sprawiedliwości musi spełnić, aby Komisja Europejska odkręciła kurek z pieniędzmi.

- To [rządzący - red.] są skrajnie niekompetentni ignoranci, którzy toczą walkę między sobą, którzy przedstawiają ustawy, które są niekonstytucyjne, którzy nie potrafią wypełnić wniosku o KPO. Jesteśmy jednym z państw w Europie, które z tych pieniędzy nie korzysta - powiedział Bartosz Arłukowicz. - Na te pieniądze czekają samorządy, organizacje pozarządowe, upadały firmy, ludzie tracą majątki i to wszystko jest w rękach nieudaczników, którzy w kompletnie amatorski sposób nie potrafią przygotować zmian prawnych, które gwarantowałyby te środki - stwierdził.

- To wewnątrzpartyjna gra naruszonych ambicji. (...) Oni grają polską gospodarką, bezpieczeństwem naszych domów, budżetu państwa, budżetów samorządów. Oni są w stanie położyć na stole partyjnej gry właściwie każde bezpieczeństwo - zaznaczył europoseł. Jak dodał, "pieniądze z KPO leżą na stole, wystarczy wypełnić wnioski, spełnić kamienie milowe". - To nie my umawialiśmy się z Unią Europejską na kamienie milowe, tylko zrobił to Morawiecki, jak się okazuje, bez wiedzy jego środowiska politycznego - powiedział Arłukowicz, podkreślając, że rząd PiS działa na szkodę państwa polskiego.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Bartosz Arłukowicz w Gazeta.pl: Polska nie złożyła nawet wniosków do KPO

Zapytany o to, czym ta partyjna "gra" się skończy, europoseł odparł, że "tych środków dla Polski po prostu nie będzie". - Ta część środków, która powinna być wykorzystana w tym roku, ona po prostu przepada. Oni dalej będą się szarpali ze sobą, prowadzili polityczne gierki (...) i dla dobra swojego obozu politycznego po prostu te pieniądze stracą - stwierdził. - Środki europejskie są w ogromnym ryzyku przepadnięcia, dlatego że Polska nie złożyła nawet wniosków do KPO - dodał.

Przypomnijmy, Polska ma otrzymać z unijnego Funduszu Odbudowy ponad 35 miliardów euro, z czego prawie 24 miliardy to bezzwrotne dotacje, a reszta to nisko oprocentowane pożyczki. KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 "kamienie milowe" oraz wyznaczone cele. Na klimat i zieloną transformację Polska chce wydać 43 procent, czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 procent.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Więcej o: