Nowy sondaż wyborczy. Prawo i Sprawiedliwość traci 32 mandaty

Prawo i Sprawiedliwość wciąż jest na czele sondaży. Gdyby wybory odbywały się w najbliższym czasie, partia Jarosława Kaczyńskiego odniosłaby zwycięstwo, jednak nie mogłaby sprawować samodzielnych rządów - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego dla portalu dorzeczy.pl.
Zobacz wideo Janusz Kowalski pisał "veto albo śmierć" Cymański: Nie podzielam takich ostrych słów

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu firmy Estymator dla portalu dorzeczy.pl. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymałaby 35,3 proc. głosów. To spadek o 0,4 pkt proc. względem badania listopadowego.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Partia Kukiza poza Sejmem

Tuż za PiS uplasowała się Koalicja Obywatelska. Na największą formację opozycyjną swój głos oddałoby 29,4 proc. respondentów. To wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu z sondażem przeprowadzonym w zeszłym miesiącu. Do Sejmu weszłaby również Lewica z 11-procentowym poparciem (spadek o 0,2 pkt proc.).

Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze trzy partie: Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą oddanie głosu deklaruje 9,2 proc. ankietowanych (spadek o 1,2 pkt proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 6,7 proc. badanych (spadek o 0,7 pkt proc.) oraz Konfederacja, na którą głosować chce 6,1 proc. osób (wzrost o 1 pkt proc.). Natomiast poza Sejmem znalazłoby się ugrupowanie Pawła Kukiza.

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 57 proc.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

PiS wygrywa, ale nie może samodzielnie rządzić

Z badania przeprowadzonego przez Estymator wynika też, że PiS mimo wygranej nie mógłby liczyć na samodzielne rządy. Zjednoczona Prawica zdobyłaby bowiem 203 mandaty, czyli o 32 mniej niż otrzymała w 2019 roku.

Pozostałe partie dostałyby kolejno:

  • Koalicja Obywatelska - 148 mandatów (o 14 więcej niż w poprzednich wyborach),
  • Lewica - 44 mandaty,
  • Polska 2050 - 37 mandatów,
  • PSL - 19 mandatów,
  • Konfederacja - 8 mandatów.
Więcej o: