Janina Goss poza radą nadzorczą Banku Ochrony Środowiska. Przyjaciółka prezesa PiS zrezygnowała

Janina Goss zrezygnowała z zasiadania w radzie nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. Informację w tej sprawie podał BOŚ w komunikacie. Goss do niedawna zasiadała w dwóch radach nadzorczych. Z opinii prawnych, o których pisał portal Gazeta.pl i "Gazeta Wyborcza" wynikało, że mogło dojść do złamanie przepisów.

"Zarząd Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że Pani Janina Goss, Członek Rady Nadzorczej, w dniu 8 grudnia 2022 r. złożyła oświadczenie o rezygnacji z członkostwa w Radzie Nadzorczej Banku z dniem 10 grudnia 2022 roku" - czytamy w komunikacie BOŚ.

Jak dodano, "złożona rezygnacja nie zawiera informacji o jej przyczynach".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

O tym, że Janina Goss zasiada w radach nadzorczych PGE i BOŚ, pisaliśmy w Gazeta.pl w 2019 roku. Kadencje rad nadzorczych w tych spółkach wygasły 22 czerwca i 30 czerwca 2022 roku. W tych samych dniach walne zgromadzenia ponownie wybrały Goss na kolejne kadencje. 

W radach BOŚ i PGE Goss do 2021 r. Goss zarobiła ponad milion złotych. 

Problem w tym, 2019 roku weszły w życie przepisy, które nie pozwalają zasiadać w więcej niż jednej radzie nadzorczej spółki skarbu państwa lub spółki należącej do państwowej osoby prawnej. Ten drugi przypadek to właśnie BOŚ, którego większościowym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przygotowanie jednośladu do zimyJak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

- Powołanie Janiny Goss do rady nadzorczej BOŚ zostało dokonane z naruszeniem ograniczeń, o których mowa w art. 10c ust. 1 Ustawy o gospodarce komunalnej z zastrzeżeniem, że nie zachodzą co do Janiny Goss wyjątki, o których niestety nie wiemy z powszechnych źródeł - komentował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mecenas Szymon Chmielewski z kancelarii "Dubois i wspólnicy".

Rzeczniczka PGE wskazywała przed kilkoma miesiącami, że Goss otrzymała pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Z kolei Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiedziało, że Janina Goss "spełnia kryteria stawiane kandydatom do rad nadzorczych". 

Janina Goss jednocześnie jest też członkinią zarządu spółki Srebrna.

Zobacz wideo Jacek Kurski znalazł pracę w Banku Światowym. Cymański: Człowiek z talentem

Janina Goss wejdzie do rady PKN Orlen? Gazeta.pl: Nie skorzystała z oferty

Jak informował w listopadzie dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek, Janina Goss dostała propozycję wejścia do rady nadzorczej PKN Orlen, ale na razie nie skorzystała z oferty. Taki krok nie jest jednak wykluczony w najbliższej przyszłości.

"Janina Goss jest jedną z najbardziej zaufanych osób prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W PiS obowiązuje zasada, że kto z "panią Janeczką" wojuje, ten od prezesa ginie. Jest ogromnie wpływowa i absolutnie lojalna wobec Jarosława Kaczyńskiego" - tak o Goss pisał Jacek Gądek.

Janina Goss miała trafić do Orlenu. Na razie odmawiaJanina Goss miała trafić do Orlenu. Na razie odmawia

"Dobrze znała się też z matką braci - Jadwigą Kaczyńską. Pożyczała prezesowi 200 tys. zł, by miał za co zapewnić chorej wówczas matce opiekę pielęgniarską - a to dowód najwyższego zaufania między nimi. W Łodzi niepodzielnie rządzi PiS-em. Z zamiłowania jest zielarką. Regularnie dostarcza obiady i smakołyki prezesowi PiS i ma nieograniczony do niego dostęp" - informował dziennikarz Gazeta.pl.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamyTechnologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: