Andrzej Duda po pierwszych konsultacjach ws. zmian w Sądzie Najwyższym. Prezes NSA ma wątpliwości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z premierem Mateuszem Morawieckim. Dodatkowo prezydent konsultował się w tej sprawie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz z prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Jackiem Chlebnym. "Prezes NSA przedstawił prezydentowi wątpliwości co do zgodności z konstytucją proponowanych rozwiązań" - informuje Kancelaria Prezydenta.

Andrzej Duda w ramach cyklu konsultacji rozmawiał też z ministrem ds. Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, który przedstawił główne założenie projektu ustawy.

Zobacz wideo Ekspert: Gazu nie ma na całym świecie. Ceny będą wysokie przez lata

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Prezes NSA ma zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją

W komunikacie Kancelarii Prezydenta napisano, że "prezes NSA przedstawił prezydentowi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją proponowanych rozwiązań". Jak czytamy, dotyczą one "możliwości orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów przez sądy administracyjne, którym konstytucja powierza sprawowanie kontroli działalności administracji publicznej". Swoje stanowisko prezes przedstawił także na piśmie.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Z kolei marszałek Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki mieli zgodzić się z wyrażonym przez prezydenta podczas wczorajszego oświadczenia medialnego stanowiskiem, że projektowana ustawa musi być zgodna z konstytucją, a w szczególności nie może stwarzać jakichkolwiek warunków, w których możliwe byłoby podważanie nominacji sędziowskich i statusu sędziów.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że spotkania odbyły się w ramach pierwszych konsultacji poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, wniesionym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, to właśnie NSA miałby rozstrzygać sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów, po zakładanej likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Projekt nowelizacji ustawy o SN znikną z porządku obrad po apelu prezydenta

Przyjęcie nowych przepisów jest jednym z warunków, czyli kamieni milowych potrzebnych do wypłaty Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt został skonsultowany z Komisją Europejską i według zapewnień ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka, ma spełniać unijne wymogi.

Poselski projekt został w czwartek zdjęty z porządku obrad Sejmu. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział dziennikarzom, że to reakcja na apel prezydenta, by rozważnie procedować nowe przepisy. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że teraz czas na konsultacje projektu, które mają potrwać 2-3 tygodnie.

Prezydent wczoraj przyznał, że nie konsultowano z nim nowych przepisów, ani nie brał udziału w ich przygotowaniu. Dodał, że jego zadaniem jest dopilnowanie, by ustawa była zgodna z polską konstytucją.

Więcej o: