Mateusz Morawiecki: Będę rozmawiał z prezydentem na temat ustaw sądowych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział konsultacje z prezydentem w sprawie ustaw sądowych, które mają odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Zmiany w sądownictwie polski rządu uzgodnił z Komisją Europejską. Dziś prezydent Andrzej Duda mówił, że nie był w tej sprawie konsultowany.

Premier Morawiecki powiedział, że najbliższe dwa, trzy tygodnie będą przeznaczone na konsultacje. -Prezydent ma pełne prawo, by być informowanym na każdym kroku - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewniał też, że prerogatywy prezydenta do mianowania sędziów nie będą naruszone.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Sejm zajmie się zmianami w sądach dopiero w przyszłym roku

W czwartek Sejm miał pracować nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym. Punkt ten został zdjęty z porządku obrad. Prawdopodobnie posłowie zajmą się nim w styczniu.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Wcześniej prezydent Andrzej Duda zaapelował do parlamentarzystów o merytoryczną pracę nad projektem zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Jej uchwalenie - jak zapewnia rząd - pozwoli na odblokowanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski. Przed południem prezydent Duda odniósł się do projektu nowelizacji na konferencji prasowej. Zaapelował do parlamentarzystów, aby spokojnie i konstruktywnie pracowali nad tym projektem. Podkreślił, że fundusze z Krajowego Planu Odbudowy powinny zostać Polsce wypłacone. Jednocześnie zaznaczył, że równie ważne jest, aby zachować w Polsce porządek społeczny ustrojowy i prawny.

Więcej o: