Jak Polacy oceniają Morawieckiego i Ziobrę? Jeden z nich wypada lepiej

57 procent ankietowanych negatywnie ocenia pracę premiera Mateusza Morawieckiego, a z działań ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę niezadowolonych jest 61 procent badanych. To wyniki najnowszego sondażu firmy Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Z sondażu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 wykonanego przez Kantar w dniach 9-15 grudnia wynika, że 57 procent badanych negatywnie ocenia działania szefa rządu Mateusza Morawieckiego. 35 proc. ankietowanych wypowiadało się o premierze pozytywnie, a osiem procent wskazało odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć".

Te dane zestawiono z sondażem z kwietnia 2021 roku, gdy aż 45 procent ankietowanych pozytywnie oceniło pracę premiera.

Autorzy sondażu zapytali również o ocenę działań ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. 61 procent respondentów negatywnie oceniło jego pracę. Pozytywnie wypowiadało się na jego temat - 25 procent badanych, a 14 procent osób nie potrafiło go jednoznacznie ocenić.

Zobacz wideo Poseł Kowalski na obradach komisji w sprawie wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro. Zaatakował Tuska i posłów opozycji

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W środę przed południem Mateusz Morawiecki na zaproszenie marszałek Sejmu Elżbiety Witek spotkał się z przewodniczącymi klubów i kół parlamentarnych. Na konferencji prasowej premier poinformował, że podczas spotkania przedstawił rezultat dwumiesięcznych negocjacji z Komisją Europejską dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy. Wystosował również apel do przedstawicieli partii opozycyjnych, aby jak najszybciej procedowali ujęty kompromis. Uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym - jak zapewnia rząd - pozwoli na odblokowanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski.

Chociaż Sejm miał zająć się tym w czwartek, okazało się, że ustawa o Sądzie Najwyższym będzie przedmiotem obrad Sejmu w czasie jego posiedzenia planowanego na 11,12 i 13 stycznia.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Duda apeluje o spokojną i konstruktywną pracę nad tym projektem 

Wcześniej prezydent Andrzej Duda zaapelował do parlamentarzystów o merytoryczną pracę nad projektem zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Przed południem prezydent Duda odniósł się do projektu nowelizacji na konferencji prasowej. Zaapelował do parlamentarzystów, aby spokojnie i konstruktywnie pracowali nad tym projektem. Podkreślił, że fundusze z Krajowego Planu Odbudowy powinny zostać Polsce wypłacone. Jednocześnie zaznaczył, że równie ważne jest, aby zachować w Polsce porządek społeczny ustrojowy i prawny.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

W swoim oświadczeniu Andrzej Duda wskazał, że będzie oceniał nowe przepisy głównie pod względem ich zgodności z Konstytucją. - To jest jeden z fundamentalnych obowiązków prezydenta Rzeczpospolitej i tak to będę oceniał - powiedział prezydent. Dodał, że nowelizacja powinna również zapewniać Polsce możliwość suwerennego kształtowania wymiaru sprawiedliwości. Przypomniał, że traktaty europejskie gwarantują nam, iż kwestie wymiaru sprawiedliwości jako kwestie wewnętrzne kształtujemy sami. Wskazał, że równie ważne będzie dla niego bezpieczeństwo prawne obywateli i stabilność wydanych orzeczeń sądowych.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Ryszard Terlecki Terlecki: Sejm wznowi prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym w styczniu

Więcej o: