Wybory kopertowe bez kary? Sejm odrzucił weto Senatu ws. ustawy abolicyjnej

Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku. Senat wniósł o odrzucenie ustawy. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 323 posłów, przeciw - 216, a jeden się wstrzymał.

Chodziło o poselski projekt ustawy zakładający umarzanie trwających przed sądami postępowań oraz zatarcie wydanych wyroków w sprawach dotyczących przekazywania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Na taki krok zdecydowały się niektóre władze samorządowe w ramach organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku.

W Senacie za odrzuceniem ustawy zagłosowało 53 senatorów, przeciw było 44, nikt nie wstrzymało się od głosu. Następnie ustawa trafia do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. 

Po godzinie 20 Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku. Za odrzuceniem uchwały Senatu było 323 posłów, przeciw - 216, a jeden się wstrzymał.

Sejm rozpatrzył także poprawki Senatu do ustaw o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu, o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Zobacz wideo

Senat: Ustawa niezgodna z konstytucją

W czasie debaty w Senacie wicemarszałek Bogdan Borusewicz z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ustawa jest "kuriozalna". Powołał się na opinię prawnika z UW prof. Ryszarda Piotrowskiego, że ustawa niezgodna jest z siedmioma przepisami konstytucji - opisuje PAP, którą cytuje bankier.pl.

Z kolei wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Polskiej Partii Socjalistycznej stwierdziła, że ustawa narusza zasadę trójpodziału władzy i niezależności władzy sądowniczej.

Przygotowanie jednośladu do zimyJak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Jacek Czerwiński z PiS ubolewał, że w Senacie mimo zarzutów nie podjęto prób poprawienia ustawy. Jak dodał, wyrokowanie, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, to zadanie Trybunału Konstytucyjnego.

Sasin: Samorządowcy wykonywali konstytucyjny obowiązek,

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie odbywały się, w czasie gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący ze względu na okoliczności zdecydowali, że wybory odbędą się wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamyTechnologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Według wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina urzędnicy nie powinni ponosić odpowiedzialności karnej za udostępnianie spisów na potrzeby wyborów przed dwoma laty.

- Co do tych wyroków mam daleko idący krytycyzm, bo ci samorządowcy wykonywali konstytucyjny obowiązek, uczestniczyli w wykonywaniu konstytucyjnego obowiązku zorganizowania wyborów prezydenckich w terminie, który jest przewidziany konstytucją, więc nie można za to karać - komentował Sasin.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas ceremonii podpisania umowy o rozbudowie gazoportu w ŚwinoujściuSasin o ustawie abolicyjnej: Nie można karać urzędników

Więcej o: