Czarnek: Nie komentuję weta prezydenta. Jestem zawiedziony

Przemysław Czarnek w rozmowie z Onetem powiedział, że miał "wielką nadzieję na podpisanie ustawy, bo wszystko było konsultowane w Pałacem Prezydenckim". - Pan prezydent bardzo chwalił ustawę. Jestem zawiedziony, że nie podpisał lex Czarnek 2.0 - przekazał szef MEiN.

Prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym powiedział między innymi, że dostał wiele listów protestacyjnych w sprawie planowanej ustawy lex Czarnek. - Po zapoznaniu się z głosami licznych organizacji społecznych, odmawiam podpisania nowelizacji Prawa oświatowego - oświadczył Duda. Jego zdaniem w Polsce "nie potrzebujemy dodatkowych napięć".

Prezydent powiedział także, że w sprawie projektu otrzymał 133 listy protestacyjne, niektóre z nich podpisane nawet przez kilkadziesiąt organizacji społecznych.

O pozostałych nieoficjalnych powodach lex Czarnek pisał nasz dziennikarz Jacek Gądek w tekście poniżej:

Skąd weto do lex Czarnek 2.0? Powodów jest więcej, niż wymienił DudaSkąd weto do lex Czarnek 2.0? Powodów jest więcej, niż wymienił Duda

Po południu w czwartek do prezydenckiego weta odniósł się Przemysław Czarnek. W rozmowie z Onetem przekazał, że nie komentuje weta prezydenta, bo był to projekt poselski. Dodał jednak, że miał wielką nadzieję na podpisanie ustawy, bo "wszystko było konsultowane w Pałacem Prezydenckim".

Zobacz wideo Lex Czarnek powinno ponownie trafić do kosza? Dziemianowicz-Bąk: Ile można się dawać upokarzać?

- Zresztą pan prezydent bardzo chwalił ustawę. Jestem zawiedziony, że nie podpisał lex Czarnek 2.0. 10 mln ludzi głosowało na Andrzeja Dudę i na pewno nie podpisywali się pod tymi listami, które do pana prezydenta przyszły - podsumował.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Na początku grudnia szef MEN przekonywał, że "absolutnie w tym wypadku weta prezydenckiego nie będzie". Sejm odrzucił wówczas weto Senatu w sprawie lex Czarnek 2.0.

Lex Czarnek 2.0 - co zakładał?

Na początku grudnia Sejm przyjął ustawę Lex Czarnek 2.0, odrzucając tym samym sprzeciw Senatu, według którego przepisy godzą w prawo rodziców o wychowaniu dzieci zgodnie ze swoimi zasadami. 

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamyTechnologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Projekt nowelizacji zakładał między innymi skrócenie czasu na decyzję o przejściu na edukację domową. Do tej pory można było podjąć ją w dowolnym momencie trwania roku szkolnego, po nowelizacji można by to zrobić tylko między 1 a 21 września.

Przygotowanie jednośladu do zimyJak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

SejmW Sejmie debata nad "lex Czarnek" bez Czarnka. "Koszmar z ulicy Nowogrodzkiej"

Do tego wszystkie egzaminy, także te dla uczniów korzystających z edukacji domowej, miałyby odbywać się stacjonarnie, każdy uczeń musiałby mieć szkołę w swoim województwie, a każdą placówkę obowiązywałby limit - uczniów uczących się poza placówką nie mogłoby być więcej niż 50 proc. wszystkich wychowanków szkoły. Wiele placówek, które specjalizują się w edukacji domowej, mogłoby więc zostać zamkniętych. 

Więcej o: