Sejm uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Przyjęto też poprawkę Macierewicza ws. Smoleńska

Sejm przyjął w środę wieczorem uchwałę dotyczącą uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. W uchwale zapisano też poprawkę zgłoszoną przez posła PiS Antoniego Macierewicza, w której stwierdzono m.in., że Rosja jest bezpośrednio odpowiedzialna za katastrofę smoleńską.

Za zgłoszoną przez Antoniego Macierewicza poprawką mówiącą, że Rosja odpowiada za katastrofę samolotu malezyjskich linii lotniczych z lipca 2014 r. oraz za katastrofę prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, zagłosowało w środę wieczorem 230 posłów, przeciwnych było 213. Wstrzymał się jeden poseł, a 16 nie brało udziału w głosowaniu.

Następnie całość projektu uchwały poparło 231 posłów, przeciwnych było dwóch, jeden się wstrzymał. 226 nie brało udziału w głosowaniu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Za projektem, oprócz 225 posłów klubu PiS, opowiedzieli się posłowie Kukiz'15 Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, członkowie koła Polskie Sprawy (Agnieszka Ścigaj, Andrzej Sośnierz i Zbigniew Girzyński) oraz poseł niezrzeszony Łukasz Mejza.

Zobacz wideo Na ile prawdopodobny jest scenariusz jednej listy? Neumann: Nie postawiłbym na to

Uchwała ws. Rosji przyjęta przez Sejm z poprawką Macierewicza

Przypomnijmy: posłowie zajmowali się tym projektem już wcześniej, 1 grudnia. PiS zaskoczyło jednak opozycję i w ostatniej chwili wniosło poprawkę dotyczącą katastrofy smoleńskiej.

"Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu" - czytamy w poprawce Antoniego Macierewicza. 

30.11.2022, posiedzenie SejmuAwantura w Sejmie. Poszło o Rosję. Lubnauer: "Haniebna poprawka Macierewicza"

W trakcie głosowania nad zmianą w projekcie uchwały niemal wszyscy opozycyjni posłowie  - w tym przedstawiciele Konfederacji i Porozumienia - postanowili wówczas zerwać kworum (nie głosowało wtedy łącznie 234 posłów) i w efekcie rozstrzygnięcia nie było.

W uchwale zapisano również m.in., że "Sejm RP popiera wolną, niezależną i suwerenną Ukrainę w jej międzynarodowo uznanych granicach" i "apeluje do rosyjskich władz o natychmiastowe zakończenie działań zbrojnych i wycofanie jednostek wojskowych z całego terytorium Ukrainy".

"Sejm RP stanowczo stwierdza, że wszyscy odpowiedzialni bezpośrednio i pośrednio za popełnienie rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie powinni zostać postawieni przed sądem. Popiera wszystkie międzynarodowe mechanizmy działające w tym celu, w tym współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym i Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w celu znalezienia najskuteczniejszych sposobów identyfikacji i ścigania sprawców" - czytamy w uchwale.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: