Morawiecki pośpiesza opozycję ws. KPO: "Przeprowadźmy tę ustawę wspólnie, szybko"

- Zaapelowałem do przedstawicieli partii opozycyjnych, aby jak najszybciej procedowali ujęty w formie ustawy kompromis zawarty z Unią Europejską. [...] Wytyczyliśmy tam czerwone linie - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W środę przed południem Mateusz Morawiecki na zaproszenie marszałek Sejmu Elżbiety Witek spotkał się z przewodniczącymi klubów i kół parlamentarnych. Na konferencji prasowej premier poinformował, że podczas spotkania przedstawił rezultat dwumiesięcznych negocjacji z Komisją Europejską dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy. Wystosował również apel do przedstawicieli partii opozycyjnych, aby jak najszybciej procedowali ujęty kompromis.

Mateusz Morawiecki apeluje do opozycji. "Przeprowadźmy tę ustawę wspólnie, szybko"

- Wytyczyliśmy tam czerwone linie. Były próby wnikania głęboko w polską konstytucję, obszary wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska ustąpiła, nie weszła w tę przestrzeń. My także dokonaliśmy korekty - powiedział premier.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki dodał, że korekta do kształtu ustawy o wymiarze sądownictwa jest podobna do tej, jaką zaproponował prezydent Andrzej Duda. - Nie ma czasu, aby przeciągać linę. Dlatego zaapelowałem do przedstawicieli opozycji, żeby jak najszybciej rozpocząć procedowanie i zakończyć procedowanie tej ustawy, która wiąże się z wymiarem sprawiedliwości - stwierdził.

- Nie jestem osobą, która tak bardzo cyzeluje te zapisy dotyczące sądownictwa. Jest dużo ważniejszych spraw. Apeluję o to do niektórych członków naszego obozu politycznego, ale też opozycji. Przeprowadźmy tę ustawę wspólnie, szybko. Dzisiaj KPO oznacza nowe środki dla Polski - dodał.

Zobacz wideo Kiedy może nastąpić przełom ws. pieniędzy z KPO? Pytamy europosła Bielana

Czy Solidarna Polska będzie głosowała "za"? Morawiecki przyznaje: Nie wiem

Premier odpowiadając na pytania dziennikarzy, przekonywał, że nie zmienił zdania w sprawie kompromisu z Unią Europejską. - Znacie państwo moje zdanie od dłuższego czasu. Wspieram wszystkie rozwiązania, aby jak najszybciej te pieniądze do nas trafiły - mówił.

- Nie wiem, czy Solidarna Polska będzie głosowała "za". Z tego, co wiem, kierownictwo partii poprosiło o kilka dni na zastanowienie się. Myślę, że znajdą się siły w parlamencie do przegłosowania tej ustawy - stwierdził szef rządu.

Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego. Jest zgoda opozycji

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym. - Rząd, nie mając pewności co do większości, zaczął rozmawiać z opozycją. Deklaracja jest jasna: będziemy pracować nad ustawą, jej finalny kształt będzie zależał od tego, czy znajdzie poparcie ze strony posłów naszych klubów - powiedział Borys Budka na konferencji po spotkaniu liderów klubów i kół parlamentarnych z Elżbietą Witek i Mateuszem Morawieckim. 

- Fundusze europejskie są w Polsce niezbędne, pieniądze z Funduszu Odbudowy powinny być w Polsce natychmiast i to jest zadanie na najbliższe dni i tygodnie. Nie ma jednak zgody na to, żebyśmy przyjmowali ustawę w trybie pilnym, żebyśmy robili to bez konsultacji, ekspertyz i o to poprosiliśmy. Na to jest zgoda, premier mówił wprost: jest ustawa, są warunki. Opozycja odpowiedziała: muszą być poprawki, musi być wzajemne zrozumienie, musi być konsensus - stwierdził Krzysztof Gawkowski na briefingu prasowym w Sejmie.

Borys Budka przekazał, że pierwsze czytanie w sprawie ustawy może odbyć się już w czwartek. Na przyszły tydzień zaplanowano pracę komisji. - Całkowita kapitulacja premiera z dotychczasowej narracji i dzisiejsze spotkanie udowodniło, że nie mając większości we własnym obozie, premier potrzebuje czasu do tego, żeby przekonać tego, którego wczoraj bronił, czyli ministra Ziobrę - stwierdził szef klubu parlamentarnego KO.

Projekt nowelizacji ustawy o SN. Jakie zmiany?

Poselski projekt nowelizacji ustawy o SN zakłada między innymi dokonanie niezbędnych zmian w organizacji Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, związanych z "przypisaniem Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu zadań związanych ze sprawowaniem funkcji sądu dyscyplinarnego dla sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów sądów powszechnych i sędziów sądów wojskowych". 

Kolejna ze zmian dotyczy stosowania testu niezależności sędziego. Będą mogły go stosować także składy sędziowskie, a za skorzystanie z tego rozwiązania (i za inne ścieżki ustalenia statusu sędziego) nie będzie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna. 

Więcej o: