Spotkanie Witek i Morawieckiego z szefami klubów i kół. Chodzi o projekt ustawy o SN. "Ważna i pilna"

Rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że w środę marszałkini Sejmu Elżbieta Witek spotka się z szefami klubów i kół parlamentarnych. Rozmowy mają dotyczyć procedowania projektu nowej ustawy dot. Sądu Najwyższego. - Jest to ustawa ważna, pilna - powiedział Bochenek.

Informację o spotkaniu Elżbiety Witek z szefami klubów i kół przekazał w Radiu Plus rzecznik PiS Rafał Bochenek. Później rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że z przewodniczącymi klubów spotka się Mateusz Morawiecki na prośbę Elżbiety Witek. Jak podawał, początek rozmów zaplanowano na godz. 10. "Tematem Krajowy Plan Odbudowy oraz działania legislacyjne w tym obszarze" - poinformował rzecznik.

Bochenek: Być może będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu

- Będzie dzisiaj spotkanie pani marszałek Elżbiety Witek z szefami klubów w tej sprawie. Pani marszałek będzie chciała ich zaprosić na takie spotkanie techniczne, żeby też wypracować pewne kalendarium działania. Chcielibyśmy również, aby rozpoczęło się pierwsze czytanie podczas tego posiedzenia Sejmu. Jest to ustawa ważna, pilna - mówił w Radiu Plus Rafał Bochenek. Jak dodał, spotkanie ma się odbyć w środę przed południem.

Zobacz wideo Kierwiński: Ustawa wyciągnięta wprost z szafy Putina. Wam zależy tylko na tym, żeby dopaść Tuska

Rzecznik PiS dodał, że "być może w przyszłym tygodniu będzie również dodatkowe posiedzenie Sejmu. - Ale to wszystko zależy od tego, co zostanie ustalone podczas spotkania pani marszałek z szefami klubów i kół - podkreślił. 

Bochenek wyjaśnił, że PiS zależy na tym, by Sejm zajął się ustawą jeszcze podczas bieżącego posiedzenia. 

Kolejne zmiany w sądownictwie. Jest wstępne porozumienie z UE

W nocy na stronie Sejmu pojawił się pierwszy projekt ustawy zmieniającej przepisy m.in. o Sądzie Najwyższym. Rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział w środę w radiowej Jedynce, że kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym jest efektem rozmów ministra do spraw UE z Komisją Europejską. Podkreślił, że rozmowy trwały od miesięcy. 

Najważniejszą zmianą zapisaną w projekcie jest ustanowienie NSA jako sądu rozstrzygającego sędziowskie sprawy dyscyplinarne. Obecnie zajmuje się tym Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN, która ma docelowo skupić się na sprawach adwokatów i radców prawnych. Tym samym nie zostanie zlikwidowana.

Parlament EuropejskiAfera korupcyjna w PE. Media o "prezentach" od ambasadora Maroka w Polsce

Kolejna ze zmian dotyczy stosowania testu niezależności sędziego. Będą mogły go stosować także składy sędziowskie, a za skorzystanie z tego rozwiązania (i za inne ścieżki ustalenia statusu sędziego) nie będzie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że grupa komisarzy zajmująca się sprawą polskiego KPO zaakceptowała wstępnie polskie zmiany w sądownictwie, które mają doprowadzić do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE niemal 24 miliardów euro dotacji i 11,5 miliarda euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Pieniądze jednak nie zostały wypłacone, a Komisja zaznaczyła, że polski KPO zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa.

Władimir Putin wziął udział w uroczystym otwarciu dróg zdalnie, z bunkraW Rosji epidemia grypy, a Putin otworzył drogę zdalnie, z bunkra [WIDEO]

Więcej o: