Najważniejszą zmianą zapisaną w projekcie jest ustanowienie NSA jako sądu rozstrzygającego sędziowskie sprawy dyscyplinarne. Obecnie zajmuje się tym Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN, która ma docelowo skupić się na sprawach adwokatów i radców prawnych. Tym samym nie zostanie zlikwidowana.
Druga ze zmian dotyczy stosowania testu niezależności sędziego. Będą mogły go stosować także składy sędziowskie, a za skorzystanie z tego rozwiązania (i za inne ścieżki ustalenia statusu sędziego) nie będzie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Minister Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył we wtorek na konferencji prasowej, że o zarysie ustaleń ws. ustawy o SN został też poinformowany prezydent Andrzej Duda. Projekt ma trafić do Sejmu najpóźniej w środę rano.
- Z satysfakcją przyjmujemy informacje z dzisiejszego posiedzenia komisarzy [Komisji Europejskiej - red.], którzy przyjęli wynegocjowane założenia jako rozwiązujące. Jeżeli zostaną przyjęte przez polski parlament, wypełnią kamień milowy dotyczący wymiaru sprawiedliwości, który jest najbardziej kluczowy z punktu widzenia spełnienia warunków dla uzyskania środków z KPO - mówił w Sejmie Szynkowski vel Sęk, cytowany przez rmf24.pl na podstawie doniesień PAP.
W poniedziałek Komisja Europejska podpisała tak zwane ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Umożliwia to złożenie wniosku o płatność z funduszu przeznaczonego na odbudowę gospodarki krajów unijnych po pandemii Covid-19.
Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty niemal 24 miliardów euro dotacji i 11,5 miliarda euro pożyczek. Pieniądze te nie zostały jednak wypłacone, a Komisja zażądała spełnienia kamieni milowych związanych z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>