Inowrocław. Radio Zet: Odznaczenia górnicze dla osób ze środowiska Ziobry i PiS. "Nieporozumienie"

W Inowrocławiu kilkadziesiąt osób zostało nagrodzonych dyplomami inżyniera górniczego III stopnia - podaje Radio Zet. Wśród m.in. radny Solidarnej Polski, żona polityka Solidarnej Polski, a także była rzeczniczka miejskiego komitetu PiS. "Żadna z tych osób nie wykonuje typowej pracy górniczej" - podkreśla rozgłośnia.

Według ustaleń reportera Radia ZET, o których rozgłośnia pisze 13 grudnia, "ludzie Ziobry i PiS dostali w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) wysokie stopnie górnicze. Miały one zostać przyznane na początku grudnia kilkudziesięciu osobom podczas gali z okazji Barbórki. "Wszyscy pracują w kopalni soli Solino, należącej do Grupy Orlen" - podkreśla rozgłośnia.

Zobacz wideo Mówiła Dudzie, że chciałaby w Polsce czystej energii. Prezydent: A ja bym chciał śnieg w górach

Inowrocław. Radio ZET o odznaczeniach górniczych dla osób ze środowiska Ziobry i PiS

Jak przekazało Radio Zet, dyplomy inżyniera górniczego III stopnia, które są przyznawane przez dyrektora kopalni w uznaniu zasług dla górnictwa, otrzymali między innymi: radny Solidarnej Polski Damian Polak, który od kilku lat pracuje w Inowrocławskiej Kopalni Soli "Solino" jako rzecznik prasowy, żona polityka Solidarnej Polski Ireneusza Stachowiaka Jowita Stachowiak, która "przed rozpoczęciem pracy w kopalni soli prowadziła sklep w Galerii Solnej" oraz prawniczka Iwona Stachel-Góra, która w przeszłości pełniła funkcję rzeczniczki miejskiego komitetu PiS w Inowrocławiu. "Żadna z tych osób nie wykonuje typowej pracy górniczej" - podkreśla rozgłośnia.

Były minister gospodarki i ekspert w dziedzinie górnictwa Jerzy Markowski podkreślił w rozmowie z Radiem Zet, że honorowanie odznaczeniami górniczymi osób, które nie mają "nic wspólnego z zawodem górniczym", nie jest niezgodne z prawem. Jego zdaniem jest to jednak "nieporozumienie", ponieważ wiele osób zasłużonych dla górnictwa nigdy nie doczekało się tak wysokiego stopnia.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Janusz Kowalski odwiedził kopalnię Janusz Kowalski 900 metrów pod ziemią. Internauci bezlitośni

Kto i na jakich zasadach może otrzymać stopnie górnicze?

Odznaczony radny Solidarnej Polski Damian Polak podkreślił w wiadomości przekazanej reporterowi Radia Zet, że wszystkie uhonorowane osoby spełniły ustawowe wymagania umożliwiające otrzymanie odznaczeń. Portal kopalnia.pl podaje, że "aby pracownik otrzymał stopień górniczy, musi być zatrudniony na stanowisku, dla którego dany stopień jest przewidziany". Staż pracy na tym stanowisku musi wynosić minimum pół roku. 

Hierarchia stopni górniczych, począwszy od najważniejszego, przedstawia się następująco:

  • generalny dyrektor górnictwa;
  • generalny dyrektor górniczy - I stopnia, II stopnia i III stopnia;
  • generalny honorowy dyrektor górniczy;
  • dyrektor górniczy - I stopnia, II stopnia i III stopnia;
  • inżynier górniczy - I stopnia, II stopnia i III stopnia;
  • technik górniczy - I stopnia, II stopnia i III stopnia;
  • górnik - I stopnia, II stopnia i III stopnia.

Portal zaznacza także, że głównym przywilejem związanym z odznaczeniem jest możliwość noszenia munduru górniczego wraz z odpowiednim wzorem odznaczeń oraz "honor i prestiż".

Jak możemy przeczytać w zarządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 21 kwietnia 1983 roku w sprawie warunków i trybu nadawania stopni górniczych oraz wzorów i norm przydziału mundurów górniczych, opublikowanym na stronie prawo.pl, "stopnie inżyniera górniczego są nadawane osobom posiadającym wyższe wykształcenie techniczne".

Górnicy w kopalni węgla Zapytali górników o klimat i zieloną transformację

Więcej o: