Został zdymisjonowany przez katastrofę na Odrze. Dostał już nowe stanowisko

Zdymisjonowany prezes Wód Polskich Przemysław Daca został wicedyrektorem w Instytucie Ochrony Środowiska, który bada katastrofę na Odrze. Pracę miał dostać dzięki ministerce klimatu Annie Moskwie, której mąż był podwładnym Dacy w Wodach Polskich - ustalił Onet.

Przemysław Daca był prezesem Wód Polskich od 2018 r. W połowie sierpnia został zdymisjonowany przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

"Sytuacji, z którą mamy do czynienia, w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka" - przekazał szef rządu 12 sierpnia br.

Jak ustalił Onet, Daca pracował na stanowisku do końca listopada, a z początkiem grudnia został powołany na zastępcę dyrektora ds. zmian klimatu Instytutu Ochrony Środowiska. 

Zobacz wideo Sejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... TrzaskowskimSejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... Trzaskowskim

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowa praca zdymisjonowanego prezesa. Instytut Ochrony Środowiska podlega Annie Moskwie 

IOŚ to Państwowy Instytut Badawczy, który podlega ministerce klimatu - Annie Moskwie. Prowadzi on badania w zakresie polityki i strategii oraz wszystkich podstawowych działów ochrony środowiska. Obecnie rolą instytutu jest także badanie katastrofy na Odrze.

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej Nie hossa, nie bessa, nie essa. Wybieramy ekonomiczne słowo roku 2022

Onet zwraca uwagę, że mężem Moskwy jest Paweł Rusiecki, który od stycznia 2021 r. jest wiceszefem Wód Polskich do spraw zarządzania środowiskiem wodnym. Przez półtora roku był podwładnym Przemysława Dacy, który właśnie odnalazł się w podległym żonie Rusieckiego instytucie. Zdaniem portalu to właśnie on miał załatwić zdymisjonowanemu prezesowi nowe stanowisko. 

Daca wcześniej był związany m.in. z resortami transportu oraz gospodarki morskiej. Jest absolwentem studiów z zakresu ochrony środowiska.

Zbigniew Ziobro/Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka Komisja zdecydowała ws. wniosku o wotum nieufności wobec Ziobry

Więcej o: