Prowokacja i rozgrywka flagą w Sejmie. "Proszę zdjąć prezentacyjkę"

Złośliwe uwagi, wzajemne przerzucanie się winą, podniesione głosy i przestawiane po sali flagi - tak w skrócie wyglądało zaledwie kilkanaście minut poniedziałkowego posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. - Proszę zdjąć prezentacyjkę w Power Poincie, bo my tu uzasadniamy wniosek o wotum nieufności wobec najgorszego od 30 lat ministra - mówił Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Politycy opozycji wskazywali w poniedziałek w Sejmie, dlaczego Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, powinien zostać zdymisjonowany. 

Proszę zdjąć prezentacyjkę w Power Poincie, bo my tu uzasadniamy wniosek o wotum nieufności wobec najgorszego ministra sprawiedliwości w ostatnich 30 latach, a tutaj mamy jakąś planszę pt. "Sukcesy Ministerstwa Sprawiedliwości". Więc panie przewodniczący, bardzo proszę o jej zdjęcie

- zaczął wystąpienie Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Ja prosiłbym bardzo, żeby państwo nie prowokowali. Proszę przedstawić wniosek

- tak zareagował przewodniczący komisji Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Prezydent może liczył, że Solidarna Polska odpuści w sprawie KPO

Śmiszek powtórzył swoją prośbę. Mimo wyłączonego mikrofonu wybrzmiała wyraźnie: - Ja mam gorącą, uprzejmą i grzeczną prośbę na czas przynajmniej jednego wystąpienia proszę o zdjęcie tej prezentacji, ponieważ to nie jest ilustracja do mojego wniosku. Jeśli chcemy bawić się w jakieś ilustracje... .

- A ma pan jakąś przygotowaną? - zapytała drwiąco wiceprzewodnicząca komisji Anna Milczanowska z PiS-u. 

- Na przykład z filmu "Armageddon" albo "Powrót Zombi", właśnie o tym jest... - odciął się Śmiszek.

Ast natychmiast wyłączył mu mikrofon. - Tak, przerywam, bo mówi pan nie na temat. Chce pan uzasadnić wniosek czy przekazać głos ministrowi? - dopytywał szef komisji. Śmiszek poprosił o wpisanie do protokołu jego prośby, po czym zaczął uzasadniać wniosek. Sytuacji nie zignorowała posłanka KO Krystyna Skowrońska, która siedziała naprzeciwko Śmiszka. W pewnej chwili wstała i przesunęła flagę Polski, która wraz z flagą UE stała za plecami przewodniczących komisji, tak żeby zasłoniła ekran z prezentacją. 

Pani poseł, pani się tu niestety kompromituje

- skwitował Ast i kazał kontynuować. Dopiero kiedy jeden z polityków siedzących obok Ziobry zwrócił uwagę, że flagi nie można traktować jak przedmiotu, Ast poprosił o jej przesunięcie. Od siebie dodał tylko, że to zdaje się przez "pomyłkę, pani poseł Krystyna Skowrońska pewnie wolałaby niebieską flagę".

Terlecki: Klub PiS omówił przebieg głosowań przed najbliższym posiedzeniem Sejmu

Wcześniej w poniedziałek szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki powiedział, że posiedzenie posłów i senatorów partii było poświęcone najbliższym obradom Sejmu. Wyjaśnił, że omówiony został przebieg głosowań. Ryszard Terlecki mówi, że w tym tygodniu Sejm będzie uchwalał między innymi ustawę budżetową na przyszły rok. Dodał, że omówiona została również kwestia pewnego wzmożenia dyscypliny wśród posłów. Zapewnił, że PiS ma w Sejmie większość i wygra najbliższe głosowania.

Spotkanie miało również charakter mobilizacyjny. Rzecznik PiS Rafał Bochenek mówi, że w nowym roku parlamentarzyści PiS mają ruszyć w Polskę, aby przypominać Polakom o tym co zostało zrobione w ostatnich latach. Dodał, że jednocześnie będą podkreślać różnicę między rządem Prawa i Sprawiedliwości a opozycją.

Politycy PiS byli po posiedzeniu klubu pytani o sytuację wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Podkreślili, że koalicja jest skonsolidowana i na pewno się nie rozpadnie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: