Henryk Kowalczyk zapowiada obowiązkowe chipowanie psów. "Żeby każdy był odpowiedzialny"

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze, że wprowadzona zostanie ustawa dotycząca czipowania psów. Dodał, że zostaną również zaproponowane rozwiązania dla polskiej wsi, jak na przykład waloryzacja emerytur rolników. Za około pół roku przedstawiony zostanie program dla wsi i rolników PiS na kolejne lata.

- Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów, tak żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko jak jest mu miłe i wygodne. Mam nadzieję, że we współpracy z samorządami, bo one najlepiej wiedzą, jaki jest z tym problem, tego dokonamy - mówił na konwencji minister rolnictwa. Jak przyznał bezdomność psów to problem, który szczególnie doskwiera mieszkańcom na obszarach wiejskich.

Henryk Kowalczyk odniósł się też do sytuacji odbierania zwierząt przez różne inspekcje "pod pretekstem złego traktowania lub złego stanu". - Skończymy z tym. Takie wejście do gospodarstwa będą miały tylko państwowe inspekcje, w tym przypadku jest to Inspekcja Weterynaryjna, a nie inspekcje, które się czasami nazywają inspekcjami - dodał, cytowany przez PAP.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi mówił też, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo dużą wagę przywiązuje do eksportu zboża, które dociera do naszego kraju z Ukrainy. - Na ponad dwa miliony ton przywiezionego zboża z Ukrainy wyjechało łącznie z Polski sześć milionów ton. Eksport rolniczy jest przez PiS starannie pilnowany - mówił.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył także, że Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad wzmocnieniem przetwórstwa, przeznacza środki na gospodarkę wodną i małą retencję. - Są dotacje do wapnowania gleb, do usuwania azbestu, ważnym zadaniem są odnawialne źródła energii dla terenów wiejskich - dodał.

Zobacz wideo Awantura na spotkaniu prezesa PiS w Chojnicach. Z sali padły niewygodne pytania

Kowalczyk zapowiada waloryzację emerytur rolniczych

Wicepremier zapowiedział też, że rolnicy powinni mieć możliwość chowu zwierząt na własne potrzeby, co - jak mówił - jest ważne w dzisiejszych czasach dla bezpieczeństwa żywnościowego

Minister Henryk Kowalczyk przypomniał też, że w tym roku udało się zrównać warunki emerytalne rolników i pozostałych emerytów. Od czerwca rolnik może przejść na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. - Chcemy też wyrównać waloryzację emerytur rolniczych - dodał. .

Henryk Kowalczyk poinformował, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy napłynęło ponad 50 tysięcy wniosków na przetwórstwo małych oraz średnich firm. - Rolnicy nie mogą być wykorzystywani przez pośredników, dlatego KPO jest niezwykle istotne w pomocy rolnikom - podkreślał.

Aleksandar VucicSerbia składa wniosek do NATO o rozmieszczenie wojsk w Kosowie

Wicepremier podczas swojego wystąpienia deklarował również wsparcie dla pszczelarzy. - Chcę zapewnić, że zwiększymy dopłaty do każdej rodziny pszczelej 2,5-krotnie, czyli z 20 na 50 złotych - obiecywał.

Zapowiedział też środki finansowe na zakup sprzętu, leków, na sprzęt do przewożenia uli. - Te środki też będą zapewnione w ramach wspólnej polityki rolnej - powiedział.

Więcej o: