United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski sprawdziła, jaki wariant byłby najlepszy dla opozycji, aby wygrała zbliżające się wybory. Przyjęto trzy scenariusze.
Za pierwszy wariant uznano samodzielny start wszystkich partii opozycyjnych. W takim ustawieniu Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 33,6 proc. głosów. Druga byłaby Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 26,9 proc. Podium zamykałaby Polska 2050 z poparcie na sięgającym 10,8 proc.
Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica (9,7 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (5,9 proc.) oraz Konfederacja (5 proc.). 7,4 proc. badanych nie potrafiło określić, na kogo by oddało głos.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Drugi wariant zakłada start opozycji w dwóch blokach. Przy takim scenariusz PiS uzyskałoby 36,7 proc. głosów. Listę Koalicji Obywatelskiej i Lewicy poparłoby 36,4 proc. ankietowanych, a komitet wyborczy Polski 2050 i PSL 14,2 proc. osób.
W Sejmie znalazłaby się także Konfederacja z wynikiem 5,8 proc. głosów. 6,9 proc. osób wskazałoby w sondażu odpowiedź: "nie wiem/trudno powiedzieć".
Trzeci wariant zakłada wspólny start Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na listę opozycji zagłosowałoby 48,3 proc. ankietowanych. PiS mógłby liczyć na poparcie na poziomie 37,2 proc. głosów. Na Konfederację zagłosowałoby 8,1 proc. respondentów. 6,4 proc. osób nie wie, na kogo oddałoby głos.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 2-4 grudnia 2022 roku metodami CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.
Jak wynika z wyliczeń prof. Jarosława Flisa, w każdym z wariantów opozycja zyskałaby większość konieczną do stworzenia rządu. Najwięcej mandatów partiom opozycyjnym przypadłoby w przypadku samodzielnego startu wszystkich partii. Wówczas Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL wprowadziłyby łącznie 256 posłów.
Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 192 mandatów. Z kolei Konfederacja wprowadziłaby 11 przedstawicieli do Sejmu.
W przypadku drugiego wariantu z dwoma blokami partii opozycyjnych PiS zyskałoby jednego posła więcej, a Konfederacja dwóch. Z kolei trzeci wariant jest najmniej korzystny zarówno dla opozycji, jak i Prawa i Sprawiedliwości. W takim wypadku Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL wprowadziłaby 248 posłów. PiS mogłoby liczyć na 186 przedstawicieli. Konfederacja wprowadziłaby do Sejmu 25 posłów.
Z kolei liderem sondażu IBRiS dla Onetu pozostaje Zjednoczona Prawica. Na PiS i Solidarną Polską zagłosowały 32,9 proc. badanych (spadek o 0,9 pkt proc.). Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 26,4 proc. głosów (spadek o 1,3 pkt proc.).
Do Sejmu weszłaby również Lewica z poparciem na poziomie 9,4 proc. głosów (spadek o 0,7 pkt proc.), Polska 2050 z wynikiem 9,2 proc. (spadek o 0,4 pkt proc.), PSL, które może liczyć na 6,2 proc. poparcia (spadek o 0,4 pkt proc.) oraz Konfederacja. Ta ostatnia partia jako jedyna zanotowała wzrost. W grudniu chęć zagłosowania na to ugrupowanie zadeklarowało 5,5 proc. ankietowanych, czyli o 1,3 więcej niż miesiąc temu.
W sondażu zaobserwowano również wzrost liczby osób niezdecydowanych. W listopadzie było to 8 proc., w najnowszym badaniu już 10,4 proc.
Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 7-8 grudnia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).