W czwartek na zorganizowanej w południe konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski odnosił się do bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju i do kwestii szczepień przeciw COVID-19 dzieci w wieku 6 miesięcy - 4 lata.
- W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z przesileniem polegającym na odwróceniu tendencji. Do tej pory mieliśmy do czynienia z systematycznym spadkiem zakażeń i hospitalizacji. Mniej więcej od 1,5 tygodnia tendencja się odwróciła. Odnotowujemy wzrost zakażeń i wzrost hospitalizacji - ogłosił w czwartek minister zdrowia.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
- Jeśli chodzi o liczbę infekcji, to przyrosty z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc. To dosyć duża skala. Sama liczba zakażeń pozostaje stosunkowo niewielka, mówimy o średniej tygodniowej dziennej liczbie zakażeń, która jest na poziomie 450-500 zakażeń, co powoduje, że tygodniowo mamy 3-3,5 tys. zakażeń - dodał.
Minister przekazał, że 22 listopada liczba zakażonych pacjentów w szpitalach wynosiła poniżej 700. Obecnie dochodzi ona do tysiąca. - Ostatni raport mówi o 950 hospitalizacjach - zaznaczył, wskazując, że ta liczba jest "stosunkowo niewielka".
- Apogeum kolejnej fali jest prognozowane według naszych prognoz na drugą połowę, a w zasadzie koniec stycznia. Ta maksymalna liczba, którą odnotowujemy w prognozie, to nieco powyżej 5 tys. Ta fala będzie porównywana z falą letnią, wrześniową - poinformował.
- Na razie nie mamy wyraźnego sygnału przede wszystkim z instytucji międzynarodowych, który mówiłby o formalnym zbliżającym się końcu pandemii. Mamy ostrzeżenia dotyczące potencjalnego ryzyka. (...) W drugiej połowie stycznia będziemy wiedzieli, jak się rozwinie kolejna fala, czy ona znowu nie będzie stanowiła zagrożenia dla wydolności - powiedział Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski zaznaczył, że 5 grudnia do Polski trafiły szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. To pół miliona dawek. Schemat szczepienia jest trójdawkowy, wystarczy na zaszczepienie 168 tys. dzieci. - W przypadku większego zapotrzebowania te dostawy mogą zostać uzupełnione - mówił minister.
- Dwie dawki, pierwsza i druga, są podawane w odstępie trzech tygodni. Trzecia dawka jest podawana po ośmiu tygodniach od podania drugiej - przekazał. Od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać tę szczepionkę w systemie informatycznym. Kwalifikację do szczepienia dzieci przeprowadza wyłącznie lekarz.
- Punktów, w których przyjmuje lekarz, mamy w skali kraju ok. 7 tys. W nocy z 11 na 12 grudnia zostaną wystawione e-skierowania dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Populacja w tej grupie wiekowej to blisko 2 mln dzieci. Od 12 grudnia będzie można zarejestrować się na szczepienie - mówił.
- Preparat jest sprawdzony, przetestowany, zbadany, dopuszczony przez EMA i nasze organy. Szczepienie będzie wykonywane szczepionką Comirnaty, popularnie zwaną Pfizerem. Ta szczepionka jest podawana w udo lub ramię. Zależy to od wagi i przedziału wiekowego - powiedział Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski zaznaczył, że COVID-19 "nie jest głównym problemem epidemicznym w kraju".
- Głównym problemem są zachorowania na grypę i RSV. Żeby zdać sobie sprawę ze skali różnicy między tymi dwoma zjawiskami epidemicznymi, wystarczy podać dwie liczby. Liczba zachorowań na COVID-19 od początku września do końca listopada to ponad 160 tys. W tym samym okresie odnotowano blisko 1,3 mln zachorowań na grypę. To grypa decyduje obecnie o sytuacji epidemicznej w kraju - podkreślił.
- Mamy wyraźny wzrost zachorowań na grypę, jeśli chodzi o dzieciaki. Dwa lata wcześniej ten udział w strukturze był poniżej 40 proc., dzisiaj zbliża się do 50 proc. To oczywiście ma również przełożenie na sytuację w szpitalach. Od początku września do 7 grudnia do szpitali z powodu grypy trafiło blisko 4,2 tys. osób. W strukturze hospitalizacji dominują dzieci, stanowią blisko 60 proc. - przekazał Niedzielski.
Dodał, że "naszą jedyną, skuteczną ochroną są szczepienia". - Tak samo jak w przypadku COVID-19, mamy pełną dostępność szczepionek na rynku, sprowadziliśmy ich do kraju blisko 3 mln, tymczasem poziom wykonania szczepień to ok. 640 tys. Przypominam, że osoby w wieku 75+ i panie w ciąży mają pełną refundację szczepienia, a osoby wielochorobowe, starsze, dzieci mają 50-proc. refundację. Ta szczepionka jest dostępna i możliwa do wykonania w każdej aptece - podkreślił.
Jak podał w czwartek resort, w Polsce odnotowano 648 nowych zakażeń koronawirusem, poinformowano również o śmierci 15 zakażonych osób (jeden zgon spowodowany wyłącznie zakażeniem, 14 osób miało choroby współistniejące).
W szpitalach przebywa ok. 950 zakażonych osób (stan na 6.12).
Z danych opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, wykonano ich blisko 57,7 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 22 miliony 600 tysięcy osób. Podano blisko 15 milionów dawek przypominających.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>