Zmiany w sejmiku śląskim. Radni z PiS utracili funkcje niemal we wszystkich komisjach

W sejmiku śląskim doszło do kolejnej utraty wpływów przez Prawo i Sprawiedliwość. Radni związani z PiS utracili przewodnictwo niemal we wszystkich komisjach. Większość ich następców to samorządowcy Koalicji Obywatelskiej.

W listopadzie Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w sejmiku województwa śląskiego. Stało się tak za sprawą decyzji marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, który przeszedł wraz z trzema radnymi z PiS do Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski. Jednocześnie odwołano dotychczasowego przewodniczącego sejmiku Jana Kawuloka. Nowym przewodniczącym został Marek Gzik, radny klubu KO. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Śląsk. Znów zmiany w sejmiku

Na środowym posiedzeniu doszło do kolejnych zmian. Radni odwołali wiceprzewodniczącą Beatę Kocik (PiS) i powołali nowych zastępców przewodniczącego - Urszulę Koszutską (KO) i Rafała Porca (Lewica).

Doszło też do licznych zmian w sejmikowych komisjach. Przewodniczący komisji budżetu, skarbu i finansów Stanisław Baczyński (PiS) został zastąpiony przez Marka Kopela (KO). Z kolei w komisji edukacji Lucyna Ekkert (KO) została następczynią Piotra Czarnynogi (PiS).

Zobacz wideo Jarosław Gowin na liście PSL? Kosiniak-Kamysz: Nie ma o tym mowy na dzień dzisiejszy

Przetasowania w komisjach

Nowych przewodniczących z KO mają także komisja polityki społecznej i ochrony zdrowia (Klaudiusz Komor zastąpił Piotra Bańkę z PiS) oraz komisja rolnictwa (Rafał Kandziora, wcześniej należący do PiS, obecnie w Tak! Dla Polski, zastąpiony przez Marka Bieńka z KO).

W komisji rozwoju nowym przewodniczącym został Andrzej Molin z KO za Zbigniewa Przedpełskiego z PiS. Julia Kloc-Kondracka (PiS) utraciła funkcję w komisji sportu na rzecz Marty Salwierak (KO).

Dorota Konieczny-Simela została nową szefową komisji statutowo-regulaminowej (za Stanisława Jaszczuka z PiS). Katarzyna Stachowicz z KO pokieruje komisją środowiska (za Józefa Kubicę z PiS).

Jakub ChełstowskiMarszałek Jakub Chełstowski o odejściu z PiS: W partii byłem jak ciało obce

Do innej zmiany doszło za to w komisji rewizyjnej, gdzie Grzegorza Wolnika (KO) zastąpił działacz PiS-u Piotr Czarnynoga. Z kolei na stanowisku pozostali szefowa komisji współpracy zagranicznej Maria Materla (wcześniej w PiS, obecnie w Tak! Dla Polski) oraz szef kapituły odznaki honorowej Jacek Świerkocki z PiS.

Rafał Kandziora (przeszedł z PiS do Tak! Dla Polski) został nowym przewodniczącym komisji skarg, wniosków i petycji (w komisji był wakat na tym stanowisku). Szefem nowej, doraźnej komisji ds. analizy inwestycji został Grzegorz Wolnik (KO).

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: