Sondaż w sprawie wspólnej listy opozycji. Większość respondentów popiera. Ekspert: Starcie obozów

Większość respondentów w najnowszym sondażu dla "Super Expressu" opowiada się za wspólną listą opozycji w wyborach parlamentarnych. - Generalnie pokazuje to, że większość w ogóle postrzega polską politykę w kategoriach bipolarnych, że to starcie wprost obozu liberalnego z obozem konserwatywnym - komentuje politolog z UW Rafał Chwedoruk.

58 proc. ankietowanych w badaniu, którego wyniki publikuje "Super Express", opowiedziało się za koncepcją jednego bloku opozycji. Miałby on skupiać Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Lewicę, PSL, Porozumienie i Polskę 2050. 

Wspólna lista opozycji. Większość sondażowa za

Przeciwnego zdania jest 42 proc. ankietowanych. - Generalnie pokazuje to, że większość w ogóle postrzega Polską politykę w kategoriach bipolarnych, że to starcie wprost obozu liberalnego z obozem konserwatywnym - skomentował "Super Expressie" prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. - Wśród tych, którzy nie są mocno zdeklarowani w swoich preferencjach politycznych, którzy się wahają, też może przeważać orientacja na wspólną listę - dodał. Według eksperta "można się spodziewać, że olbrzymią część niechętnych wspólnej liście stanowią wyborcy PiS". 

Kirstie AlleyKirstie Alley nie żyje. Aktorka znana z filmu "I kto to mówi" miała 71 lat

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 25-27 listopada na próbie 1057 osób. 

W listopadzie Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę, w której apeluje do innych ugrupowań opozycyjnych o "przystąpienie do wdrażania idei budowania jednej, wspólnej listy całej demokratycznej opozycji".

Na opozycji wciąż trwa dyskusja na temat startu w wyborach w jednym bloku. Przeciwnikiem jednej listy jest Władysław Kosiniak-Kamysz - lider PSL opowiada się za dwiema listami opozycji. Sceptyczny wobec jednego bloku jest także Szymon Hołownia. Z kolei Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z PAP przyznał, że "osobiście jest zwolennikiem jednej listy". W Porannej Rozmowie Gazeta.pl Czarzasty mówił: - Lewica zdecydowała, że pójdzie razem, ale dopuszczamy możliwość koalicji. 

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl
Więcej o: