Jacek Ozdoba traci kompetencje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na rzecz Edwarda Siarki

W dzienniku urzędowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska czytamy, że Edward Siarka przejął zadania wykonywane przez wiceministra Jacka Ozdobę. Dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek informował wcześniej, że Ozdoba straci nadzór nad Generalną Inspekcją Ochrony Środowiska.

Dokument zakłada, że sekretarz Stanu Jacek Ozdoba "wykonuje zadania zlecone bezpośrednio przez Ministra Klimatu i Środowiska". Jego dotychczasowe kompetencje dotyczyły natomiast określania szczegółowych zadań oraz nadzorowanie prac Departamentu Gospodarki Odpadami i Departamentu Instrumentów Środowiskowych, a także wykonywania kompetencji w stosunku do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Jak pisał wcześniej nasz dziennikarz Jacek Gądek, premier Mateusz Morawiecki już dawno miał chcieć pozbawić Ozdobę nadzoru nad GIOŚ. 

WP informuje z kolei, że przedstawiciel Solidarnej Polski w rządzie miał zostać ukarany za ostatnie wypowiedzi o "paśmie porażek" rządu. - Od momentu, kiedy premierem nie jest premier Beata Szydło, mamy pasmo porażek. Tego typu decyzje (o kamieniach milowych - red.) powinny być poprzedzone uchwałą Rady Ministrów - stwierdził w programie portalu Ozdoba.

Zobacz wideo

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ozdoba i Morawiecki - konflikt o GIOŚ. Morawiecki od miesięcy najchętniej po prostu odwołałby wiceministra Jacka Ozdobę

Z kolei, gdy na początku doniesień o zatruciu Odry premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka, Jacek Ozdoba przekazał, że w jego ocenie premier podjął emocjonalną i błędną decyzję. 

"Morawiecki od miesięcy najchętniej po prostu odwołałby wiceministra Jacka Ozdobę. Ale póki co nie może. Zdymisjonowanie Ozdoby jest trudne, bo zaogniłoby konflikt między obozem premiera a Solidarną Polską, której nominatem jest Ozdoba. PiS-owi nie zależy teraz na zwiększaniu napięcia, ale na jego wygaszaniu - konflikt jest i tak bowiem bardzo gorący z powodu dążenia premiera do zawarcia, za plecami ziobrystów, porozumienia z Komisją Europejską ws. KPO. Okrojenie niemal do zera kompetencji Ozdoby to rozwiązanie pośrednie, bez kłopotliwej dymisji" - uważa dziennikarz.

Minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro podczas 67. posiedzenia Sejmu IX Kadencji. Warszawa, 1 grudnia 2022 r.Drugie dno sprawy wiceministra Jacka Ozdoby. Wywiad to tylko pretekst? Ujawniamy pismo

"No to od dziś wiceminister Ozdoba bierze publiczne pieniądze za nic. Tak się bawi kasta Zjednoczonej Prawicy" - komentuje na Twitterze Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy Nowej Lewicy. 

Więcej o: