Gdynia. W porcie trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Wojska Polskiego

Wojsko Polskie opublikowało w sieci zdjęcia z rozładunku pierwszych czołgów K2 i armatohaubic K9. We wtorek symbolicznego odbioru sprzętu dokonają prezydent Andrzej Duda i szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak. Dostawa to efekt realizacji kontraktów zbrojeniowych z Koreą Południową.

"W porcie w Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego" - informuje na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. Do wpisu dołączono zdjęcia z rozładunku sprzętu.

We wtorek o 09:00 w porcie w Gdyni rozpocznie się uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda i szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak, symbolicznie odbiorą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski. To realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy rozważano wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Polski w związku z wydarzeniami w Przewodowie?

Umowa Polski z Hyundai Rotem. Jakiego sprzętu dotyczy? 

W lipcu tego roku zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

Umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje z kolei pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

Władimir Putin pojawił się na Moście krymskimWładimir Putin pojawił się na Moście Krymskim. I to samochodem

Umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 dotyczą lat 2022-25, a 212 haubic samobieżnych K9 lat 2022-26.

Kolejna umowa ramowa z 29 października tego roku na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 roku.

Trwa naprawa mostu Krymskiego - 12 października 2022 r.Rosjanie naprawiają most Krymski. W części drogowej jest wielka wyrwa

Więcej o: