Katastrofa smoleńska. Prokuratura Krajowa o ustaleniach TVN24: Nie wykluczyliśmy żadnej z wersji

"Nieprawdą jest, jakoby w postępowaniu w sprawie tragedii w Smoleńsku wykluczono którąś z rozważanych przyczyn katastrofy" - przekazała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. To reakcja na doniesienia TVN24 na temat ustaleń biegłych z międzynarodowego zespołu. Jak dodała PK, "w śledztwie smoleńskim nadal weryfikowane są wszystkie przyjęte wersje zdarzenia".

Telewizja TVN24 podała w niedzielę, że biegli z międzynarodowego zespołu powołanego przez Prokuraturę Krajową nie znaleźli w ciałach ofiar katastrofy smoleńskiej dowodów na wybuch. Taki wniosek oznacza, że wbrew temu, co twierdzili członkowie podkomisji Antoniego Macierewicza, na pokładzie maszyny nie doszło do eksplozji.

Dokument opracowywali biegli z zakresu medycyny sądowej ze Szwajcarii, Portugalii, Danii, Francji oraz Polski.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do sprawy odniosła się w poniedziałkowym oświadczeniu Prokuratura Krajowa. Podkreślono, że "nieprawdą jest, jakoby w postępowaniu w sprawie tragedii w Smoleńsku wykluczono którąś z rozważanych przyczyn katastrofy".

"W śledztwie smoleńskim nadal weryfikowane są wszystkie przyjęte wersje zdarzenia" - zaznaczyła prokuratura.

W oświadczeniu czytamy również, że "decyzje procesowe w tej sprawie prokuratorzy będą podejmować na podstawie ekspertyzy Międzynarodowego Zespołu Biegłych do Wydania Opinii Kompleksowej, który wykorzystuje w swojej pracy opinie kilku zespołów eksperckich odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny wiedzy".

"Międzynarodowy Zespół Biegłych ds. Medycyny Sądowej, na którego opinię powołują się media, jest tylko jednym z nich. Dziennikarze odwołują się do wyrwanych z kontekstu fragmentów postanowienia prokuratora, podczas gdy konkluzja opinii Zespołu brzmi: "W oparciu jedynie o dostępne dane medyczno-sądowe nie ma możliwości dokonania ustaleń o charakterze rekonstrukcyjnym", co oznacza, że nie można odtworzyć przyczyn i przebiegu katastrofy" - wskazuje PK.

Zobacz wideo Czarzasty o komisji weryfikacyjnej: To jest następny element teatru PiS przed wyborami

Prokuratura Krajowa: Nie otrzymaliśmy jeszcze wszystkich opinii

Polscy śledczy twierdzą również, że opinia międzynarodowego zespołu była w niektórych elementach "niejasna i niepełna". 

"Biegli w kilku przypadkach nie wykluczyli hipotezy o gwałtownym wyzwoleniu energii o charakterze eksplozji. W tej sytuacji prokurator zwrócił się do biegłych o ustosunkowanie się do tych wniosków" - napisano w komunikacie.

Prokuratura zaznacza, że do wydania pełnej opinii przez międzynarodowy zespół "konieczne będzie m.in. zakończenie analiz wszystkich opinii fizykochemicznych, mechanoskopijnych, jak i wspomnianych medyczno-sądowych".

"Do tej pory prokuratora nie otrzymała jeszcze wszystkich opinii z zakresu badań fizykochemicznych zamówionych w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych. Przed zakończeniem tych prac wszelkie przesądzające informowanie o przyczynach katastrofy będzie nieuprawnioną spekulacją" - podsumowano. 

Raport komisji Millera. Przyczyny katastrofy w Smoleńsku 

Polska komisja pod przewodnictwem Jerzego Millera wyjaśniająca przyczyny katastrofy została powołana 15 kwietnia 2010 r. przez MON. Badała okoliczności tragedii równolegle do rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). W jej skład wchodziło 34 ekspertów z różnych dziedzin, m.in. piloci cywilni i wojskowi, a także prawnicy specjalizujący się w prawie lotniczym i meteorolodzy. 29 lipca 2011 roku komisja wydała raport, w którym opisano okoliczności tragedii i jej przyczyny.

Bezpośrednią przyczyną katastrofy 10 kwietnia 2010 roku było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania (100 metrów), przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią. Rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg - przerwanego lądowania w sytuacji, kiedy wiadomo, że lądowanie może zakończyć się niepowodzeniem - było spóźnione.

Według ekspertów z komisji Millera właśnie złamanie procedur bezpieczeństwa przez pilotów tupolewa doprowadziło do zderzenia z feralną brzozą, którego skutkiem było oderwanie fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu, przechyłu i zderzenia z ziemią.

*** 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: