Kaczyński o lekarzach: Przesadna pogoń za pieniądzem. "Trzeba coś z tym zrobić". Podał przykład księży

Jarosław Kaczyński stwierdził, że w środowisku lekarskim panuje "pogoń za pieniądzem". Przekonywał, że nie ma nic przeciwko wysokim zarobkom lekarzy, ale "musi być spełnionych kilka warunków". - Lekarz jest człowiekiem nie tylko pewnego zawodu, ale też misji. Tak jak na przykład ksiądz - mówił.

Jarosław Kaczyński ponownie poruszył temat zarobków w ochronie zdrowia. Jak mówił w niedzielę w Nowej Soli, "nie miałby żadnych pretensji" do lekarzy, którzy dużo zarabiają, gdyby "służba zdrowia działała tak, jak powinna działać".

Jarosław Kaczyński znów o lekarzach. "Trzeba coś z tym zrobić"

- W zamian za to musi być dobra służba zdrowia, a ja ciągle dowiaduje się o przypadkach skandalicznych - mówił. Kaczyński wspomniał m.in. o SOR-ach. - Ludzie z ciężką chorobą, z 40-stopniową gorączką siedzą po dwadzieścia parę godzin, bez żadnej przesady, i czekają - mówił.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński zdziwiony protestem pod swoim domem. "Ja zawsze byłem za równouprawnieniem"

Opowiedział też historię swojego nieżyjącego już znajomego.  - Wczoraj był pogrzeb, to była osoba znana. Jeśli nie umierał w męczarniach, dusząc się pod respiratorem, to też tylko dlatego, że jego małżonka miała różnego rodzaju możliwości - mówił. Jak zapewniał, człowiek, o którym wspomniał, "mógłby żyć dłużej". 

Dalej Kaczyński - mówiąc o lekarzach - powiedział, że "pogoń za pieniądzem w tym środowisku jest przesadna". - Trzeba coś z tym zrobić - zapowiedział. 

Szef PiS zapewniał, że nie ma nic przeciwko temu, by "lekarz na jednym etacie świetnie zarabiał". - Ale musi być w szpitalu od rana, gdy zaczyna pracę, do momentu, gdy formalnie ją kończy, czyli do popołudnia. A jak trzeba to dłużej. Musi być spełnionych kilka innych warunków. przede wszystkim musi mieć poczucie odpowiedzialności za pacjenta. Lekarz jest człowiekiem nie tylko pewnego zawodu, ale też pewnej misji. Tak, jak ludzie innych zawodów, czy jak na przykład ksiądz - mówił Kaczyński.

Jarosław Kaczyński w Nowej SoliKaczyński straszy swoich sympatyków opozycją. "Wielka operacja represyjna"

Kaczyński o PIT-ach lekarzy: 900 tys. zł rocznie

O zarobkach w ochronie zdrowia Kaczyński mówił też dzień wcześniej - podczas spotkania w Zielonej Górze. - Problem niskich płac w służbie zdrowia to jest już dzisiaj problem rozwiązany. Jeśli chodzi o doświadczonych lekarzy, takich z drugą specjalizacją - tą dawną drugą specjalizacją, kiedy były dwie specjalizacje - pierwszy stopień i drugi stopień [...] Otóż jeżeli chodzi o lekarzy, którzy mają przynajmniej 10 lat za taką specjalizację, za sobą, to wiecie, państwo, jaki jest przeciętny PIT w tej chwili? U takich lekarzy? 75 tysięcy miesięcznie, czyli 900 tysięcy rocznie - przekonywał prezes PiS.

Emmanuel MacronUkraińcy odpowiadają Macronowi ws. Putina: Uścisk dłoni zamiast Norymbergi?

Więcej o: