Dosadna ocena awantury w Sejmie. "Nawet dresiarze postępują kulturalnie", "Suski, jak gimbaza"

- Nawet dresiarze na ulicy postępują bardziej kulturalnie, niż to się działo w Sejmie - stwierdził poseł PSL-u Dariusz Klimczak. To odniesienie do czwartkowej awantury w Sejmie, w czasie głosowania posłów nad uchwałą w sprawie uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Rezolucji nie udało się przyjąć ze względu na zgłoszoną w ostatniej chwili poprawkę autorstwa Antoniego Macierewicza.

Prawo i Sprawiedliwość w ostatniej chwili zgłosiło do uchwały zapis o rosyjskiej odpowiedzialności za katastrofę smoleńską i zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych w 2014 roku. Była to poprawka Antoniego Macierewicza.

Opozycja zerwała kworum i zaczęła skandować pod adresem Macierewicza słowa "ruski agent". Klaudia Jachira podeszła do niego oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego i nagrała ich. Wtedy telefon wyrwał jej Marek Suski. 

Tam doszło do tego, że pan Suski wyrwał i zabrał telefon pani Jachirze. Gdyby się to działo na ulicy, to się nazywa rozbój i kodeks karny, odpowiednio to traktuje. Myślę, że nawet  dresiarze na ulicy postępują bardziej kulturalnie, niż to się działo w Sejmie 

 - mówił Dariusz Klimczak z PSL-u w programie Radia Zet

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jachira podsumowuje czwartkowe wydarzenia z Sejmu. "Istny sabotaż. Działanie na korzyść Rosji"

To zachowanie Marka Suskiego komentowali w rozgłośni również inni politycy.  

Tutaj jednoznacznie jest tak, że pan Suski zachował się, jak "gimbaza". Państwo tego nie wiecie, ale to za każdym razem wygląda tak, że siedzi sobie Kaczyński z marszałkiem Terleckim, ktoś próbuje podejść do Jarosława Kaczyńskiego i natychmiast wstaje sześciu bulterierów. Ich funkcja w Sejmie polega na tym, żeby chronić kordonem sanitarnym Kaczyńskiego przed resztą świata. I jest pan Suski, który zawsze jest pierwszy do tego, bo on chyba na tym się najlepiej zna

- stwierdził Artur Dziambor z Konfederacji.

Jachira pokazała nagranie. "To za te pytania poseł Suski wyrwał mi telefon"

Posłanka KO Klaudia Jachira opublikowała nagranie z Sejmu w piątek. - Jak się pan czuje jako ruski agent? Jak się pan czuje, panie prezesie? - słychać głos Jachiry, która przedstawia Macierewicza i Kaczyńskiego: "To ruski agent, a to jego zleceniodawca".

To właśnie za te pytania poseł Suski wyrwał mi telefon z ręki i kłamał w żywe oczy, że go nie ma. Tak się zachowują, gdy tylko zobaczą, że ktoś dokumentuje ich podłe czyny i antypolskie działania

- napisała posłanka, gdy opublikowała film. 

Uchwała ws. uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm nie została przegłosowana

Sejm miał w czwartek głosować nad uchwałą, która uznaje Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Jej tekst był praktycznie uzgodniony, ale podczas debaty Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło poprawkę dotyczącą katastrofy smoleńskiej.

"Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu" - czytamy w poprawce. 

Wywołało to sprzeciw posłów opozycji, którzy podczas głosowania nad poprawką zerwali kworum i w efekcie decyzji nie podjęto. Na sali sejmowej doszło też do lekkich przepychanek. - Nie możemy głosować uchwały, ponieważ państwo wyciągnęliście karty i nie ma rozstrzygnięcia - poinformowała marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.

"Dzięki wspólnemu działaniu całej opozycji udało się zablokować (zrywając kworum) haniebną poprawkę Macierewicza do wspólnej uchwały o rosyjskim terroryzmie. Poprawka wplątywała wątek zamachu w Smoleńsku do potępienia Rosji za działanie terrorystyczne." - napisała na Twitterze posłanka Nowoczesnej i wiceprzewodnicząca Klubu Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: