Przesyłki ze zwierzęcymi oczami trafiły do ukraińskich placówek. Dwie paczki dotarły też do Polski

"Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii zakrwawione paczki dotarły do ambasad na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, we Włoszech, w Austrii, do konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie oraz konsulatu w Brnie. Paczki zawierały oczy zwierząt. Opakowania były nasączone płynem o charakterystycznym kolorze i zapachu" - przekazał w piątek rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Nikołenko.

Hiszpańskie władze poinformowały w czwartek, że do biura premiera Pedro Sancheza dotarła w ubiegłym tygodniu przesyłka zawierająca materiał wybuchowy. Jak podało tamtejsze MSW, przesyłka była podobna do tej, która w środę dotarła do ambasady Ukrainy i eksplodowała, niegroźnie raniąc pracownika placówki.

Podobne paczki przesłano też do firmy zbrojeniowej w Saragossie i bazy sił powietrznych znajdującej się pod Madrytem.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak przekazał w piątek rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Nikołenko, po ostatnich incydentach w Hiszpanii do ukraińskich ambasad na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Włoch, Austrii, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie oraz konsulatu w Brnie dotarły zakrwawione paczki zawierające zwierzęce oczy.

"Zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora w Watykanie, ambasada w Kazachstanie otrzymała zgłoszenie o ataku minowym, które później nie zostało potwierdzone" - czytamy w komunikacie Nikołenki. Rzecznik ukraińskiego MSZ dodał również, że ukraińska ambasada w USA otrzymała list z kserokopią krytycznego artykułu o Ukrainie.

Zobacz wideo "Ruski agent!", "To, co robicie, jest skandalem". Tak wyglądało głosowanie nad uchwałą uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm

"Kampania terroru i zastraszania"

- Mamy powody sądzić, że ma miejsce dobrze zaplanowana kampania terroru i zastraszania ukraińskich ambasad i konsulatów. Nie mogąc powstrzymać Ukrainy na froncie dyplomatycznym, próbują nas zastraszyć. Jednak od razu mogę powiedzieć, że te próby są bezużyteczne. Będziemy nadal skutecznie działać na rzecz zwycięstwa Ukrainy - zaznaczył minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Jak podkreśla MSZ Ukrainy, "ukraińscy dyplomaci będą z powodzeniem kontynuować prace nad wzmocnieniem zdolności obronnych Ukrainy i zapewnieniem Ukraińcom niezbędnego sprzętu energetycznego do przetrwania zimy".

"Strona ukraińska współpracuje z organami ścigania innych krajów w celu zbadania wszystkich przypadków gróźb, identyfikacji osób zaangażowanych i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości" - czytamy

Z rozkazu Dmytra Kuleby we wszystkich ukraińskich ambasadach i konsulatach zastosowano wzmożone środki bezpieczeństwa. Ukraina apeluje o zagwarantowanie maksymalnej ochrony ukraińskim placówkom dyplomatycznym.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: