Sejm miał uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. "Braun zgłosił sprzeciw", obrady przerwano

W środę Sejm rozpatrzył projekt uchwały ws. zmian regulaminu Sejmu, a następnie posłowie mieli zająć się projektem dotyczącym uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. - Poseł Braun zgłosił sprzeciw wobec procedowania tego punktu teraz, trzeba to będzie głosować jutro na całej sali, jak będą wszyscy posłowie, w tym momencie wygaszono obrady ze względu na sprzeciw Brauna, a ten wyszedł i ogłosił oświadczenie poselskie na temat tego, czy trzeba zapewnić ochronę Walusiowi w RPA - tłumaczył później poseł Paweł Kowal.

Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm - takie stwierdzenie zapisano w projekcie uchwały Sejmu. Posłowie większości ugrupowań podczas prac komisji spraw zagranicznych poparli tak jednoznaczne określenie rosyjskiego agresora.

Zobacz wideo Senat przyjął uchwałę o uznaniu rządu Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny

Grzegorz Braun "zablokował debatę o terroryzmie państwowym w Rosji"

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, po zakończeniu dyskusji nad projektem zmian w regulaminie Sejmu, posłowie mieli zająć się projektem dotyczącym uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm oraz projektem dotyczącym upamiętnienia Wielkiego Głodu w Ukrainie. Wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która prowadziła obrady, zaproponowała uzupełnienie sprawozdań komisji na temat projektów o trzyminutowe oświadczenie klubów i kół poselskich. Jak czytamy, sprzeciw w tej sprawie wyraził jednak poseł Konfederacji Grzegorz Braun, a wicemarszałek Ryszard Terlecki, który zastąpił Kidawę-Błońską, ogłosił przerwę do 9 rano w czwartek (1 grudnia). 

- Absolutny Sejmowy surrealizm. Pani marszałkini zarządziła jedną z najważniejszych politycznych dyskusji tego posiedzenia, czyli uznanie Rosji za państwo popierające terroryzm, na czas, kiedy właśnie trwa mecz, następnie wśród niewielu posłów na sali sejmowej pojawił się poseł Braun, zgłosił sprzeciw wobec procedowania tego punktu teraz, trzeba to będzie głosować jutro na całej sali, jak będą wszyscy posłowie, w tym momencie wygaszono obrady ze względu na sprzeciw Brauna, a ten wyszedł i ogłosił oświadczenie poselskie na temat tego, czy trzeba zapewnić ochronę Walusiowi w RPA - tłumaczył na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal i dodał: "Poseł Grzegorz Braun faktycznie zablokował debatę o terroryzmie państwowym w Rosji".

"Wręcz odwrotnie: upomniałem się, także w Pańskim interesie, Panie Kolego Paweł Kowal, o powagę debaty parlamentarnej - sprzeciwiłem się procedowaniu 'po łebkach', w przyspieszonym trybie, ze skróconym czasem dyskusji - proszę nie dziękować, cieszę się, że mogłem pomóc" - odpisał posłowi KO Braun. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydent Rosji, Władimir Putin. 25 listopada 2022 r.Ukraiński dyplomata postuluje zmianę nazwy Rosji: Ta obecna jest kradziona

Uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - dwa projekty uchwał

23 listopada Parlament Europejski uznał Rosję za "państwowego sponsora terroryzmu". Polskie MSZ ogłosiło, że rezolucję tę przyjmuje "z zadowoleniem". Podczas środowych (30 listopada) prac nad projektem uchwały Sejmu, w którym również zapisano takie stwierdzenie, posłowie zgodzili się na przygotowanie jednego projektu uchwały na podstawie dwóch zgłoszonych przez PiS i opozycję.

Poseł Maciej Gdula z Lewicy powiedział, że Rosja posługuje się metodami terrorystycznymi. Polityk zwrócił uwagę, że zwłaszcza w ostatnich tygodniach działania Rosji nie są tylko działaniami wyłącznie militarnymi, ale są nastawione na zniszczenie, zastraszenie, sterroryzowanie narodu ukraińskiego. 

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że uchwała będzie miała duże znaczenie symboliczne jako moralne wsparcie Ukrainy. - Nikt na świecie nie powinien mieć wątpliwości, jak ważne jest wsparcie Ukrainy praktyczne, również moralne i symboliczne - powiedział polityk PiS. Zaznaczył, że wśród posłów nie ma różnic w ocenie działalności Rosji, która wymaga jednoznacznego potępienia. Podkreślił, że nieakceptowalne są: ostrzał infrastruktury cywilnej, przemoc seksualna, tortury, masowe groby czy przymusowe deportacje.

Podczas debaty posłowie zwracali uwagę, aby treść uchwały dotyczyła też wcześniejszych działań Rosji między innymi agresji na Gruzję i terroryzmu wobec własnych obywateli.

Dmitrij MiedwiediewMiedwiediew znów grozi. Tym razem chodzi o systemy Patriot dla Ukrainy

Więcej o: